Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Jak działają kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne to nowoczesne urządzenia służące do przetwarzania energii słonecznej na ciepło. Uzyskane ciepło może być wykorzystane m.in. podgrzewania wody użytkowej, wody basenowej lub wspomagania centralnego ogrzewania.

Jak działają kolektory słoneczne?
Jak działają kolektory słoneczne? [Źródło: kospel.pl]

 

Kolektory słoneczne, a ogniwa fotowoltaiczne

Kolektory słoneczne są często mylone z ogniwami fotowoltaicznymi, jednak zasada działania poszczególnych urządzeń jest całkowicie inna. Kolektory słoneczne (solary) przekazują energię słoneczną w postaci ciepła do układów grzewczych.

Z kolei panele fotowoltaiczne pozwalają na wytworzenie czystej energii elektrycznej. Uzyskana energia elektryczna może być wykorzystana do dowolnych celów.

Budowa kolektora słonecznego

Znaczna większość kolektorów słonecznych jest zbudowana na podobnych zasadach. Wśród głównych elementów budowy kolektorów słonecznych wymieniane są:

  • Absorber – układ służący do przechwytywania ciepła, najczęściej wykonany jest z miedzi lub aluminium. To właśnie te elementy są kluczowe w budowie kolektorów słonecznych.
  • Orurowanie – odpowiada za odbieranie ciepła z absorbera. Układ rur miedzianych jest wypełniony płynem odpornym na zamarzanie. Ciepło odebrane z absorbera jest następnie przekazywane np. do wody użytkowej w zasobniku c.w.u.
  • Obudowa – wykonana z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Jej zadaniem jest zapobieganie stratom ciepła. W obudowach jako izolację bardzo często stosuje się skalną wełnę mineralną.
  • Szyba solarna – najczęściej wykonana z hartowanego szkła. Często stosowanym rozwiązaniem jest montaż szyb z pokryciem antyrefleksyjnym. Zadaniem szyb w kolektorach słonecznych jest zapewnienie jak największej przepuszczalności promieniowania słonecznego. Przykrycie szklane odpowiedniej jakości zapewnia m.in. wytrzymałość na gradobicie.

Działanie kolektora słonecznego

Kolektory słoneczne są urządzeniami stosunkowo prostymi w budowie. Ich praca opiera się na prostych zasadach fizyki. Absorber znajdujący się w kolektorze słonecznym odbiera promieniowanie słoneczne i zamienia je na ciepło, które jest przekazywane do płynu przepływającego przez układ rur znajdujących się w panelach solarnych.

Ogrzany płyn krążący w układzie przepływa przez wężownicę zasobnika, gdzie ciepło jest przekazywane do wody użytkowej. Następnie schłodzony płyn wraca do kolektora, a cały proces jest powtarzany.

Źródło: kospel.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz