PORADY

- Na co zwrócić uwagę kupując pompę ciepła? Część I.
- Na co zwrócić uwagę kupując pompę ciepła? Część II.
- DREWNO NA OGRZEWANIU PODŁOGOWYM – cz.1 CZEGO OCZEKUJEMY OD PODŁOGI OGRZEWANEJ
- DREWNO NA OGRZEWANIU PODŁOGOWYM – cz.2 PODSTAWY BUDOWY I TEORII
- DREWNO NA OGRZEWANIU PODŁOGOWYM – cz.3 MONTAŻ PODŁÓG DREWNIANYCH I EKSPLOATACJA
HISTORIA POMP CIEPŁA
Historia pomp ciepła to jest ściśle związana z potrzebą komfortu bytowania człowieka. Od epoki kamienia łupanego ludzkość jest w stanie wytwarzać ciepło poprzez rozpalenie ognia. Robiono to poprzez tarcie a potem krzesanie iskier.
Więcej we wpisie:
ZASADA DZIAŁANIA POMPY CIEPŁA
Działanie pompy ciepła polega na przekazaniu do instalacji grzewczej budynku energii cieplnej dostępnej w jego otoczeniu, zmagazynowanej w ziemi, wodzie lub powietrzu. Przeważającą część ciepła do ogrzewania pobiera ona z otoczenia budynku, nazywanego źródłem dolnym. Ciepło to jest następnie przekazywane do instalacji grzewczej domu, którą zwyczajowo określa się mianem źródła górnego…
Więcej we wpisie:
WSPÓŁCZYNNIK WYDAJNOŚCI POMPY CIEPŁA COP i SCOP
Współczynnik COP opisuje stosunek użytecznej mocy cieplnej do pobranej elektrycznej mocy napędowej sprężarki. Określa więc on „sprawność” pompy ciepła przy danych parametrach pracy…
Więcej we wpisie:
- Współczynnik wydajności Pompy ciepła COP i SCOP – ABC
- Co oznacza SPF pomp ciepła i dlaczego to takie ważne?
TRYBY PRACY POMPY CIEPŁA
W zależności od rodzaju przeznaczenia i związanych z nim temperatur pompy ciepła mogą pracować w różnych trybach, pojedynczo lub w kombinacji z innymi wytwornicami ciepła. Pompa ciepła może pracować jako tryb monowalntny lub biwalentny. W ramach trybu biwalentnego wyróżnia się natomiast tryb alternatywny, równoległy i mieszany…
Więcej we wpisie:
DOBÓR POMPY CIEPŁA
Do prawidłowego doboru pompy ciepła, informacją wyjściową jest określenie zapotrzebowania na ciepło na cele grzewcze (oraz jeśli wymagane – chłodnicze) dla konkretnie rozpatrywanego przypadku….
Więcej we wpisie:
RODZAJE DOLNYCH ŹRÓDEŁ
Pompy ciepła wykorzystują jako pierwotne / dolne źródło ciepła w zdecydowanej części ciepło pochodzące z ziemi, powietrza lub wody. Pompa ciepła może też odzyskać np. niewykorzystane ciepło odpadowe.
Więcej we wpisie:
RODZAJE GÓRNYCH ŹRÓDEŁ
Górne źródło zwane też obiegiem wtórnym. Obok właściwego zaprojektowania dolnego źródła ciepła i wyboru odpowiedniego trybu pracy, istotnym czynnikiem decydującym o efektywności pompy ciepła jest sposób zaprojektowania i wykonania obiegu wtórnego.
Więcej we wpisie:
PODSTAWOWE POJĘCIA
- Podstawowe pojęcia – ABC
STEROWANIE POGODOWE
- Sterowanie pogodowe – ABC
MONTAŻ
Więcej we wpisie:
- Zabezpieczenie powietrznych pomp ciepła typu monoblok
- Najczęstsze błędy montażowe dotyczące pomp ciepła
źródła: powietrze.malopolska.pl; Akademia Viessmann; www.okieminżyniera.pl