.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Zielony Zwrot TAURONA z nową energią

TAURON Zielona Energia to nowa spółka w grupie, która konsoliduje kompetencje w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zielona Energia odpowiada za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzić nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

Zielony Zwrot TAURONA z nową energią
Zielony Zwrot TAURONA z nową energią [Źródło: tauron.pl]

Powołanie spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych mocy zainstalowanych w OZE wynika bezpośrednio z założeń Zielonego Zwrotu TAURONA. Strategia ta zakłada znaczące inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii. Do 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW mocy zainstalowanej w zielonych mocach.

Reklama
oknonet.pl

Grunt pod budowę farm fotowoltaicznych i wiatrowych

TAURON Zielona Energia kontynuuje proces pozyskiwania gruntów pod budowę nowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Firma skupia się na dzierżawie terenów zlokalizowanych głównie w województwach śląskim, opolskim, małopolskim i dolnośląskim. Chętni do wydzierżawienia gruntów mogą zgłaszać się przez specjalny internetowy formularz. Oferta kierowana jest zarówno do osób fizycznych, jednostek samorządu terytorialnego jak i firm jednoosobowych czy też pozostałych podmiotów gospodarczych i prawnych.

Najbardziej poszukiwane nieruchomości to te o powierzchni minimum5 ha i klasie gruntu IV lub niższej. Dodatkowym atutem będzie bliska lokalizacja sieci średniego napięcia (SN) lub Głównego Punktu Zasilania (GPZ). W zamian firma gwarantuje atrakcyjne warunki dzierżawy, m.in. minimum 25-letni okres trwania umowy i coroczną waloryzację o wskaźnik inflacji.

 Żywotność farmy fotowoltaicznej obliczana jest na około 25 lat, a farmy wiatrowej na 29 lat. Stąd w naszej ofercie znajduje się właśnie taki minimalny okres umowy dzierżawy. Poza waloryzowanym o stopę inflacji wynagrodzeniem dla właściciela, TAURON opłacać będzie także podatek gruntowy i co ważne, po wygaśnięciu dzierżawy, zutylizuje istniejące instalacje fotowoltaiczne – mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu TAURON Zielona Energia.

Inwestycje w OZE

W 2019 roku TAURON podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm w w północnej Polsce. Firma aktualnie dysponuje dziewięcioma takimi elektrowniami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy ponad 380 MW.

Dodatkowo, w grudniu 2020 roku TAURON kupił projekt farmy wiatrowej o docelowej mocy 30 MW. Na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim składać będzie się łącznie 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Farma planowo wyprodukuje 90 GWh rocznie, co zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 35 tysięcy gospodarstw domowych. W czerwcu 2021 roku TAURON kupił też spółkę celową wraz z prawami do projektu budowlanego, której zadaniem jest wybudowanie farmy wiatrowej o łącznej mocy 6 MW. Inwestycja prowadzona jest w gminie Milejewo, powiat elbląski w województwie warmińsko-mazurskim.

Wraz ze zwiększaniem mocy w wietrze, TAURON równolegle realizuje projekty budowy farm fotowoltaicznych. W grudniu 2020 roku w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, TAURON uruchomił pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu TAURON PV. Program zakłada uruchomienie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy do 150 MW. Farmy powstają na terenach poprzemysłowych należących do Grupy TAURON.

W pierwszym kwartale 2021 r. do użytku oddana została elektrownia fotowoltaiczna Choszczno I o łącznej mocy 6 MW. W styczniu br. zakończono też budowę drugiej instalacji w tej lokalizacji – Choszczno II o mocy 8 megawatów, po jej oddaniu do użytkowania obie farmy fotowoltaiczne osiągną łączną moc 14 MW.

Źródło: tauron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz