Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Dotacje na pompy ciepła od 2022 r. Jakie urządzenia wybierają Polacy?

Polacy najczęściej wybierają powietrzne pompy ciepła. Rozwiązanie to w zdecydowanej większości wykorzystują do ogrzewania domu i wody. Zleceniodawcy montują je przeważnie w budynkach o powierzchni do 150 m2 i starszych niż 5 lat – wynika z analizy Oferteo.pl. Od 2022 r. właściciele nowo wybudowanych nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie na ten cel z programu „Moje Ciepło".

Ramy inwestycyjne dekarbonizacji budynków na Światowym Forum Ekonomicznym [źródło: www.se.com]
Ramy inwestycyjne dekarbonizacji budynków na Światowym Forum Ekonomicznym [źródło: www.se.com]

 

Polacy potrzebują kompleksowego ogrzewania i usług

Do czego zamierzają Państwo wykorzystać pompę ciepła?

2

Z danych zgromadzonych przez Oferteo.pl, wynika, że prawie wszyscy zleceniodawcy (97%) w 2021 r. montowali pompy ciepła w celu ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody. Drugą najczęściej wskazywaną przez nich funkcją było chłodzenie (14%), a trzecią – wyłącznie ogrzewanie nieruchomości (9%).

Jakim rodzajem pomp ciepła są Państwo zainteresowani?

3

W tym roku klienci wybierali najczęściej powietrzne pompy ciepła (62%). Dużo mniejsze zainteresowanie dotyczyło pozostałych rodzajów urządzenia: gruntową wskazało 13% klientów, a wodną – jedynie 4%. Natomiast 21% użytkowników potrzebowało porady przed zakupem.

Zdecydowana większość zleceniodawców (94%) poszukiwała usług obejmujących zakup wraz z montażem pompy. Natomiast pomocą wyłącznie przy zakupie zainteresowanych było 6% klientów.

Spora grupa zleceniodawców, oprócz montażu pomp ciepła oczekuje od specjalistów profesjonalnego doradztwa. Dotyczy to nie tylko wyboru rodzaju urządzania, ale także w niektórych przypadkach decyzji, jaką funkcję będzie ono pełniło. Wiele firm oferujących kompleksowe usługi można znaleźć przez internet i sprawdzić, jak oceniane są ich kompetencje przez poprzednich klientów – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

W jakich budynkach montowane są pompy ciepła?

Ile m2 ma budynek, w którym będzie montowane urządzenie?

5

Użytkownicy pomp ciepła montowali je najczęściej w domach o powierzchni wynoszącej do 150 m2 (50% zleceń). Wraz ze wzrostem metrażu zainteresowanie tym rozwiązaniem stawało się mniejsze. 33% zleceń dotyczyło budynków mieszczących się w przedziale od 151 do 200 m2, a 14% – od 201 do 300 m 2.

Budynki, w których montowano ten rodzaj ogrzewania, są przeważnie starsze niż 5 lat (64% zleceń), ale jest to również rozwiązanie stosowane w nowo wybudowanych nieruchomościach. W tym przypadku zachętą może być możliwość uzyskania dotacji na jego zakup i montaż z programu „Moje Ciepło” , który zostanie finansowany z europejskiego Funduszu Modernizacyjnego.

Jego celem jest zwiększenie zainteresowania zeroemisyjnymi źródłami ciepła, jakimi są pompy. Wnioski o dofinansowanie będą mogli składać właściciele nowych domów jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym w pierwszej połowie 2022 r.

Źródło: oferteo.pl

1 Komentarz do Dotacje na pompy ciepła od 2022 r. Jakie urządzenia wybierają Polacy?

Dodaj komentarz