.
Reklama
https://h2poland.com.pl/
.

Czym różnią się panele słoneczne od dachów solarnych?

Do widoku paneli słonecznych na dachach domów i gospodarstw zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Technologie OZE stają się bardziej dostępne, decyduje o tym nie tylko większa ilość producentów na polskim rynku, ale również coraz bardziej przystępne koszty inwestycji. A jak wygląda sprawa dachów solarnych? Ile można zyskać decydując się na budowę dachu solarnego i jakie są różnice w działaniu dachów fotowoltaicznych a paneli słonecznych?

SunRoof laureatem Startupów Pozytywnego Wpływu 2021
SunRoof laureatem Startupów Pozytywnego Wpływu 2021 [Źródło: sunroof.se]

Co łączy panele słoneczne i dachy solarne?

Zarówno panele słoneczne, jak i dachy solarne zawierają ogniwa fotowoltaiczne, które wychwytują energię słoneczną, a następnie przekształcają ją w energię elektryczną. Dzięki temu umożliwiają zasilenie domu przy użyciu odnawialnej energii, gwarantując niższe rachunki za prąd, zmniejszenie dwutlenku węgla w atmosferze i uniezależnienie od tradycyjnych dostawców energii pochodzącej z paliw kopalnych.

Reklama
oknonet.pl

Wydajność i efektywność

Efektywność energetyczna jest bardzo istotnym aspektem w wyborze konstrukcji fotowoltaicznych. Im wyższy poziom wydajności, tym więcej panele lub dachy solarne wytwarzają energii elektrycznej. Panele słoneczne również w znaczący sposób obniżają rachunki za prąd i ustawione w odpowiednim miejscu na dachu są w stanie dostarczyć dużą ilość dodatkowej energii, jednak nie będą w stanie zastąpić mocy, z jaką energia wytwarzana jest przez cały dach solarny.

Trwałość

Panele słoneczne mają gwarancję około 20-25 lat. Technologia dachów solarnych przewidziana jest na przynajmniej 90-proc. wydajności i efektywności dachu przez minimum 30 lat.

Estetyka

Jednym z bardziej istotnych powodów wyboru dachu solarnego jest jego wygląd. Tradycyjne panele są przez wielu określane jako “brzydkie”, ze względu na ich masywną konstrukcję: wystają z dachu i są zwykle czarne lub niebieskie, podczas gdy dachy solarne są zaprojektowane tak, aby idealnie wpasować się w konstrukcję budynku. Inną kwestią związaną z instalacją paneli słonecznych może być luka między panelem a dachem, która może stać się miejscem lęgowym dla ptaków lub małych zwierząt.

Firma SunRoof tworzy dachy, które wpasowują się w architekturę budynku, a przy tym są stylowe i nowoczesne.

Kolorowy dach SunRoof

Koszt

Inwestycja w odnawialne źródła energii staje się dostępna dla coraz większej liczby polskich gospodarstw. Rzeczywisty koszt instalacji jest zawsze indywidualny i zależy od poziomu zapotrzebowania domu na energię, lokalizacji i złożoności projektu. Jednak biorąc pod uwagę nowo powstałe inwestycje lub w przypadku całkowitej wymiany dachu, korzystniej jest od razu inwestować w dach solarny niż najpierw w tradycyjne dachówki, a następnie panele solarne. W znaczący sposób obniży to koszty inwestycji dla właścicieli, którym zależy na korzystaniu z odnawialnych źródeł energii.

Dachy solarne to dobry wybór dla:

  • Nowych projektów budowlanych i właścicieli domów, którzy wymieniają dach i którym zależy na jak najlepszej wydajności inwestycji.
  • Właścicieli domów, dla których wygląd budynku ma znaczenie i którzy cenią sobie stylowe, nowoczesne i proste formy.
  • Właścicieli domów, którym zależy na jak najdłuższej gwarancji trwałości konstrukcji i którzy chcą zmaksymalizować zwrot kosztów z inwestycji.

Panele słoneczne to dobry wybór dla:

  • Właścicieli domów, którzy chcą zainwestować w technologię fotowoltaiczną, ale nie planują budowy nowego domu ani wymiany dachu.

Źródło: sunroof.se

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz