Reklama
konferencjaeuropower.pl

Tradycyjne grzejniki a ogrzewanie pompą ciepła

Korzyści, jakie uzyskamy z użytkowania pompy ciepła, są ściśle połączone z typem instalacji wewnętrznej zastosowanej w budynku.

Wzrosną opłaty za ciepło
Wzrosną opłaty za ciepło [Źródło: kulczyccygroup.eu]

Rosnące koszty ogrzewania wpływają na poszukiwanie przez inwestorów alternatywnych rozwiązań. Jednocześnie wprowadzane są nowe wymagania prawne i normy (WT 2021), które wymuszają zmianę podejścia do wyboru źródeł ogrzewania dla inwestycji nowych i modernizowanych. W przypadku budynków modernizowanych pojawia się zasadne pytanie o współpracę tradycyjnych grzejników z pompą ciepła.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które sprawdza się, zarówno w nowo budowanych obiektach, jak i w takich, w których przeprowadzana jest modernizacja. Należy jednak zwrócić uwagę na korzyści z zastosowania odpowiedniej instalacji wewnętrznej – o ile nie ma przeciwwskazań do współpracy z grzejnikami, o tyle należy zdawać sobie sprawę, iż nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie.

Większość pomp ciepła to urządzenia niskotemperaturowe, dlatego woda zasilająca instalację, będzie miała niższą temperaturę, niż w tradycyjnych systemach wysokotemperaturowych. Czynnik ten wpływa na znaczną oszczędność energii cieplnej niezbędnej do ogrzania budynku, a co za tym idzie niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Nasuwa się więc wniosek, że system grzewczy oparty o pompę ciepła najkorzystniej zestawić z ogrzewaniem o niskiej temperaturze i dużej powierzchni grzania, np. w przypadku ogrzewania podłogowego do 35°C. Moc pompy ciepła zmienia się w zależności od temperatury – zmienia się ona zarówno po stronie górnego źródła (instalacja wewnętrzna), jak i po stronie dolnego źródła (grunt, powietrze, woda). W tym przypadku najistotniejsza jest różnica temperatury pomiędzy dolnym a górnym źródłem, ponieważ im będzie ona mniejsza, tym większa będzie efektywność i moc urządzenia, a zatem również i koszty eksploatacji będą niższe. W takiej sytuacji najodpowiedniejsze będzie ogrzewanie niskotemperaturowe płaszczyznowe, czyli podłogowe lub ścienne.

Tradycyjne instalacje grzewcze zostały zaprojektowane na korzystanie ze znacznie wyższej temperatury wody zasilającej, jednakże na rynku dostępne są także pompy ciepła wysokotemperaturowe, które pozwalają na zasilanie instalacji do 65°C. Pozwala to na poprawne działanie instalacji opartej o tradycyjne grzejniki, jednak należy liczyć się z tym, iż wymieniając kocioł na pompę ciepła, grzejniki raczej nie osiągną szczytowej mocy.

Zasadniczo pompa ciepła, zwłaszcza wysokotemperaturowa, będzie bez większego problemu działać z tradycyjnymi grzejnikami, ale w praktyce nie jest to najkorzystniejsze i optymalne rozwiązanie. Jednak większość budynków poddawanych modernizacji, posiada górne ciepła źródła w postaci grzejników, i jeśli nie można ich wymienić na ogrzewanie podłogowe, to trzeba liczyć się z wyższymi kosztami ogrzewania o ok. 20-30%.

Źródło: kulczyccygroup.eu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz