Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Pompa ciepła wysokotemperaturowa czy niskotemperaturowa?

Pompa ciepła to ekologiczny i nowoczesny system grzewczy, który odznacza się niską temperaturą zasilania. To sprawia, że bardzo dobrze radzi sobie w niskotemperaturowych systemach, stosowanych w nowych budynkach. Oczywiście to nie oznacza, że urządzenie nie może współpracować z wysokotemperaturową instalacją ogrzewanie. Jest to możliwe, jednak inwestor musi postawić na wysokotemperaturowe urządzenie, przystosowane do konkretnych warunków. Jaka opcja jest korzystniejsza? Co warto wiedzieć o pompach ciepła wysokotemperaturowych i niskotemperaturowych? Odpowiedzi na te pytanie poznamy już za chwilę. 

Pompa ciepła wysokotemperaturowa kontra niskotemperaturowa

Warto wiedzieć, że niskotemperaturowa pompa ciepła wykorzystywana jest do zasilania systemów o temperaturach niskich. Chodzi tutaj głównie o ogrzewanie sufitowe, podłogowe i ścienne. System odznacza się tym, że woda zasilająca instalację grzewczą nie może przekraczać temperatury na poziomie 30-40 stopni Celsjusza. Jeśli połączymy pompę ciepła tego typu ze wspomnianymi rozwiązaniami, mamy pewność, że uzyskamy efektywne ogrzewanie. Pamiętajmy o tym, że nie zawsze moc pompy ciepła jest taka sama. Zmiany mogą wystąpić wtedy, gdy zmienia się temperatura górnego lub dolnego źródła ciepła. W tej sytuacji spore znaczenie ma różnica temperatur między wodą, gruntem lub powietrzem a instalacją w budynku. Gdy różnice nie są wysokie, wtedy nasza pompa ciepła działa bez zarzutu i generuje oszczędności. 

Istotne jest to, że producenci oferują także wysokotemperaturowe pompy ciepła. Mają one wyższą temperaturę zasilania i czerpią energię ze źródeł odnawialnych, tak samo jak poprzednie urządzenia. Jaka jest różnica? Przede wszystkim wynika ona z temperatury wody. Tutaj maksymalna temperatura może osiągać nawet do 80 stopni Celsjusza. Dzięki temu wiemy, że wysokotemperaturowa pompa ciepła może być ciekawą alternatywą dla stosowanych dotychczas, starych źródeł ciepła (np. kotłów olejowych, węglowych).

Pompa ciepła wysokotemperaturowa

Kiedy postawić na pompę ciepła wysokotemperaturową? To dobra propozycja w domach, w których potrzebujemy urządzenia współpracującego z już istniejącą instalacją grzewczą i grzejnikami wysokotemperaturowymi. Faktem jest, że sprzęt doskonale sprawdza się w budynkach, w jakich wcześniej stosowano kocioł na paliwa stałe. Zasada działania jest tutaj taka sama, przy czym różnica dotyczy wykorzystania powietrza do wytworzenia ciepła. W efekcie instalacja jest tańsza w eksploatacji i bardziej ekologiczna. Gdzie można zamontować takie urządzenie? Z pewnością pompa ciepła wysokotemperaturowa sprawdzi się w:

  • Wielorodzinnych budynkach mieszkalnych
  • Starszych budynkach wtedy, gdy nie chcemy zmieniać istniejącej instalacji grzewczej
  • Obiektach, gdzie ogrzewanie podłogowe może nie być opłacalne
  • Budynkach, w których nie jest możliwe przeprowadzenie modernizacji instalacji grzewczej (np. obiekt sakralny)
  • Zakładach przemysłowych
  • Obiektach użyteczności publicznej

Taka pompa ciepła spełni nasze oczekiwania nawet w trakcie mroźnej zimy. Może stanowić samodzielne źródło ciepła w danym miejscu. 

Pompa ciepła niskotemperaturowa

Początkowo pompy ciepła niskotemperaturowe nie zawsze były dobre w przypadku dużych mrozów. Aktualnie jednak można liczyć na nowoczesne rozwiązania, które poradzą sobie w każdej sytuacji. Jeśli chcemy zastosować pompę niskotemperaturową, trzeba przystosować do niej instalację grzewczą. Im mniejsze temperatura wody grzewczej, tym urządzenie jest bardziej oszczędne.

Okazuje się, że taki sprzęt znajduje zastosowanie głównie w nowych budynkach, w których tworzona jest nowa instalacja grzewcza. Dzięki temu postawimy także na ogrzewanie ścienne lub podłogowe, świetnie współpracujące z pompą ciepła. Co ciekawe, pompę tego typu można także zastosować w modernizowanych domach. To dobry wybór wtedy, gdy chcemy zastosować grzejniki niskotemperaturowe lub wymienić instalację grzewczą. Kaloryfery muszą być dosyć duże, przy czym zalecane jest zastosowanie kilku grzejników w jednym wnętrzu. 

Wybierając niskotemperaturowe urządzenie, mamy gwarancję tego, że w najzimniejszym czasie odpowiednią temperaturę zapewni woda grzewcza, mająca od 35 do 45 stopni Celsjusza. Nie jest tajemnicą, że ogrzewanie przestrzenne ma dużą przewagę nad innymi rozwiązaniami. Bezwładność cieplna w tej sytuacji sprawia, że pompa ciepła może mieć dłuższe przerwy w działaniu, co nie będzie wpływać na komfort ogrzewania. 

Jak widać, zarówno pompy ciepła niskotemperaturowe, jak i wysokotemperaturowe mają wiele zalet. Powinniśmy dokładnie przemyśleć to, jakie mamy potrzeby i jakie możliwości w danym wnętrzu. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze. Wszystko zależy od oczekiwań użytkowników i konkretnego miejsca. Pamiętajmy o tym, aby stawiać na urządzenia nowoczesne i niezawodne, które będą nam służyć długie lata. Solidna pompa ciepła nie tylko generuje oszczędności, lecz także pozwala dbać o naturalne środowisko. To urządzenia wzbudzające coraz większe zainteresowanie na rynku.

Źródło: hydro-energy.pl

HYDRO ENERGY Sp. z o.o.
Radom
ul. Biznesowa 15
+48 611 100 441
[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz