Reklama

Zalety i wady pomp ciepła – co warto wiedzieć przed zakupem?

Pompy ciepła, jak każde urządzenia grzewcze, mają różnorodne zalety i wady. Na szczęście znacznie więcej jest zalet, co przemawia za skorzystaniem z takiego rozwiązania. Nowoczesne pompy ciepła są częstym wyborem w wielu domach, gdyż pozwalają generować oszczędności i dbać o wygodę domowników. Poza tym chronimy naturalne środowisko, gdyż urządzenie pobiera energię z otoczenia. Nie dochodzi do  wytwarzania szkodliwych związków i generowania zbędnych odpadów. Sprawdźmy zatem, jakie plusy i minusy ma pompa ciepła. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Zalety i wady pomp ciepła – co warto wiedzieć przed zakupem?

Działanie pompy ciepła

Pompa ciepła to grzewcze urządzenie, które korzysta z odnawialnych źródeł energii. Ma ono za zadanie pobierać energię cieplną z dolnego źródła (grunt, woda lub powietrze) i kierować je do instalacji grzewczej w naszym domu. Trzeba pamiętać o tym, że urządzenie nie wytwarza ciepła, lecz je transportuje. W większości zasilane jest energią z odnawialnych źródeł i w niewielkim stopniu energią elektryczną. Wyróżnić można:

  • Pompy ciepła wodne
  • Pompy ciepła gruntowe
  • Pompy ciepła powietrzne (powietrze-woda i powietrze-powietrze)
Reklama

Jakie rozwiązanie jest najczęściej wybierane? Polacy często stawiają na pompy ciepła powietrzne oraz gruntowe. Rzadziej stosujemy wodne pompy ciepła, co wiąże się z niską dostępnością wód gruntowych o odpowiedniej jakości. 

Zalety pomp ciepła

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła do swojego domu? Inwestycja ta ma wiele zalet, którym trzeba bliżej się przyjrzeć. Decyzja o montażu podejmowana jest przez liczne grono właścicieli domów jednorodzinnych i innych obiektów. Najważniejszymi zaletami pomp ciepła są z pewnością:

  • Energooszczędność – pompa ciepła jest obecnie uznawana je najbardziej energooszczędne urządzenie grzewcze dostępne na rynku. 
  • Ekologia – nie dochodzi do emitowania szkodliwych spalin. Do działania urządzenie to wykorzystuje między innymi odnawialne źródła energii. 
  • Bezpieczeństwo – nie ma tutaj zagrożenia zaczadzeniem, lub wybuchem  – jak w przypadku gazu. Dzięki temu możemy spać spokojnie. 
  • Oszczędności – nie bez znaczenia jest to, że pompa ciepła to najbardziej opłacalne urządzenie grzewcze. Niski pobór prądu sprawia, że koszty użytkowania są niewielkie w porównaniu do innych rozwiązań. 
  • Wygoda i komfort – bezobsługowe urządzenie sprawia, że cieszymy się wygodą na co dzień. Nie martwimy się składowaniem paliwa i uzupełnianiem drogiego opału. 

Co jeszcze warto docenić? Pompa ciepła cechuje się długą żywotnością, nawet przez 30 kolejnych lat. Ponadto sprzęt jest łatwy w montażu. Powietrzne modele nie wymagają instalowania kolektorów w gruncie. Urządzenie zajmuje niewiele miejsca, dlatego zamontujemy je praktycznie w każdym miejscu. Specjalne pomieszczenie w formie kotłowni nie jest koniecznością. Przejdźmy teraz do tego, jakie wady mają pompy ciepła. 

Wady pomp ciepła

Jakie wady mają pompy ciepła? Jak każdy sprzęt, tutaj także znajdziemy kilka minusów. Trzeba liczyć się z wysokimi kosztami inwestycji, zwłaszcza w przypadku pomp gruntowych. Najlepsze działanie uzyskamy wtedy, gdy postawimy na ogrzewanie niskotemperaturowe, w tym także podłogowe. Pompa ciepła odznacza się niską sprawnością w połączeniu z klasycznymi grzejnikami, co może stanowić problem w montażu. Wybawieniem są pompy ciepła wysokotemperaturowe, które z łatwością podłączymy do grzejników. 

Kolejna kwestia to poziom emitowanego hałasu. Dla niektórych użytkowników może to być uciążliwe, na szczęście nowoczesne modele stawiają na niski poziom hałasu. W razie dużych mrozów trzeba liczyć się z tym, że pompa ciepła pracuje mniej wydajnie. Obniżona sprawność wiąże się z niskimi temperaturami na zewnątrz. Na szczęście postęp technologiczny sprawia, że urządzenia stają się coraz bardziej wydajne, nawet w bardzo zimne dni. 

Niezawodny system grzewczy

Pompa ciepła jest coraz częściej wybierana jako alternatywa dla ogrzewania olejowego, elektrycznego lub gazowego. Głównym atutem jest w tym wypadku niski koszt eksploatacji, dzięki czemu korzystamy z atrakcyjnego sposobu ogrzewania domu. Trzeba wiedzieć, że przeciętnie urządzenie zużywające 1 kWh prądu dostarczać może 4 kWh ciepła. Pompa ciepła staje się opłacalna także w przypadku gazowego ogrzewania, przy czym uwzględnić trzeba inwestycję w dane źródło i późniejsze użytkowanie. Nie od dziś wiadomo, że rosnąca popularność pomp ciepła przekłada się na ponoszenie coraz niższych kosztów. Z  pompy ciepła skorzystamy wszędzie tam, gdzie nie ma podłączenia do gazowej sieci. Zanim postawimy na taką inwestycję, warto przemyśleć porządne docieplenie budynku. To da nam pewność, że cały system będzie cechował się niezawodnością i sprawnością przez wiele lat. 

Dobranie najlepszego systemu grzewczego w swoim domu nie zawsze jest łatwe. Poszukujemy rozwiązań ekologicznych i nowoczesnych, które spełnią nasze potrzeby. Z pomocą przychodzi pompa ciepła, która ma wiele zalet. Wiele osób wskazują, że plusy użytkowania pompy ciepła znacznie przeważają minusy. Efektywne działanie pompy ciepła to bez wątpienia gwarancja zachowania komfortu w swoim domu każdego dnia.

Źródło: hydro-energy.pl

HYDRO ENERGY
26-600 Radom
ul. Biznesowa 15
+48 611 100 441
[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz