Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Jak odpowiednio dobrać zbiornik do pompy ciepła?

Dynamiczna sytuacja na rynku pomp ciepła w III i IV kwartale 2022 r. spowodowana m.in. brakami zbiorników do układów pomp ciepła zaowocowała pojawieniem się na polskim rynku wielu nowych produktów z tego obszaru. Powstało kilka marek zbiorników, wkroczyli do gry nowi importerzy zagranicznych (w tym azjatyckich) marek, a część polskich firm kotlarskich rozszerzyła swoją produkcję o linię zbiorników ciśnieniowych – buforów. Efektem tego jest swoisty chaos cenowy i produktowy na rynku zbiorników, co skutkuje przesyceniem rynku i wzrostem konkurencyjności cen dla klienta. Nasuwa się więc pytanie: jak odnaleźć się w gąszczu ofert?

Jak odpowiednio dobrać zbiornik do pompy ciepła?

Wybór zbiornika

Najważniejszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest spełnianie wymagań obowiązujących w Polsce przepisów, co wcale nie jest oczywiste, w szczególności w przypadku zbiorników spoza strefy EU. Przykładami tego może być np. brak określenia klasy energetycznej, brak instrukcji obsługi czy karty gwarancyjnej. Równie ważna jest także odpowiedzialność za produkt, jego gwarancja oraz serwis. Niestety stosunkowo często w parze z niższą ceną idzie gorsza jakość produktów, a ta ma szczególnie duże znaczenie przy zbiornikach do ciepłej wody użytkowej.
Żeby ułatwić wybór, podpowiadamy jakie pytania należy sobie zadać przy wyborze marki zbiornika:

  • czy producent/dystrybutor posiada odpowiednie kilkuletnie doświadczenie?
  • czy gwarancja jest udzielana przez importera, producenta czy wytwórcę spoza UE?
  • czy gwarancja nie zawiera niemożliwych do wypełnienia warunków – jak np. twardość wody?
  • czy serwis jest dostępny na miejscu czy może np. należy też zdemontować produkt i odesłać do gwaranta?
  • czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia?
  • czy cena nie pociąga za sobą spadku jakości produktu?

Nie podlega wątpliwości fakt, że cena jest ważnym elementem decyzyjnym, niemniej jednak bardzo często okazuje się, że radość z niskiej ceny szybko zamienia się w rozczarowanie, ponieważ np. kupiliśmy zbiornik w firmie, która przestała istnieć wraz ze spadkiem koniunktury, lub też gwarancja udzielana była przez producenta w Chinach, który każe odesłać sobie reklamowany produkt do sprawdzenia – mówi Jarosław Pleśniak z OEM Energy, która posiada w ofercie zbiorniki OEM CERAMIC BLACK / HYGIENIC (marki własne) i zaopatruje w nie zarówno producentów pomp ciepła jak i instalatorów, na których często cedowane jest dopasowanie odpowiedniego zbiornika do pompy ciepła.

Warto wybierać sprawdzone marki, które są obecne na rynku od kilku lat i przy których mamy pewność, że nie zostaniemy sami z ewentualnym problemem. W OEM ENERGY posiadamy ponad 10- letnie doświadczanie w zbiornikach, a produkty, które oferujemy, są produkowane dla nas na terenie Europy. Każdy wytwórca, któremu zlecamy produkcję zbiorników pod naszą marką, jest dokładnie sprawdzany przez nasz zespół pod kątem jakości oferowanego produktu, a także zgodności z obowiązującymi w Polsce i UE przepisami. Dodatkowo oczywiście oferujemy gwarancję i opiekę serwisową” – dodaje.

Zbiornik a pompa ciepła

Jednym z ważnych elementów instalacji opartej o pompę ciepła jest zbiornik buforowy, który pełni rolę magazynu energii cieplnej niezbędnej do rozmrażania pompy, a także niweluje możliwości tzw. taktowania pompy ciepła. Istotne jest, aby zbiornik był odpowiednio dobrany do pompy ciepła w celu zapewnienia maksymalnej efektywność i wydajność całego systemu. 

Z uwagi na komfort użytkowania, trwałość instalacji oraz niski koszt bufora względem ceny całej instalacji, nie zalecamy stosowania układów pomp ciepła bez buforów. Instalacja niezawierająca bufora powoduje pobieranie ciepła do rozmrożenia pompy z instalacji centralnego ogrzewania, a to pociąga za sobą dyskomfort użytkowania (np. zimna podłoga). Również podczas pracy pompy ciepła na potrzeby ciepłej wody automatyka „zapomina” o instalacji c.o. bo podgrzewanie c.w.u. jest priorytetem dla pompy ciepła – w tym stanie pracy instalacja grzewcza jest zasilana z bufora ciepła. Ponadto trwałość układu pompy ciepła bez bufora z uwagi na taktowanie pompy ciepła jest znacznie niższa – mówi Jacek Kociński, kierownik działu odpowiedzialny w OEM Energy za pompy ciepła.

W nowej odsłonie programu Mój Prąd zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła, zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną i bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła objęte są dofinansowaniem do kwoty 5.000 zł.

OEM ENERGY – Zbiorniki ciepła

Ważnym czynnikiem przy doborze zbiornika jest jego pojemność, która powinna być odpowiednio dostosowana do potrzeb całego systemu. Zbyt mały zbiornik będzie powodował, że pompa ciepła będzie częściej włączać się i wyłączać (taktowanie), co będzie skutkowało większym zużyciem energii oraz szybszym zużyciem samej pompy ciepła. Z kolei zbyt duży zbiornik będzie zwiększał koszty instalacji oraz zajmował więcej miejsca. 

Innym ważnym parametrem jest izolacja termiczna zbiornika określana w formie klasy energetycznej. Im lepsza izolacja (pianka poliuretanowa, polistyren), tym mniej ciepła zostanie utracone podczas magazynowania energii, co przekłada się na mniejsze zużycie energii przez system.

W przypadku systemów, w których pompy ciepła są wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej (c.w.u), stosuje się dedykowane zbiorniki z odpowiednio dużymi wężownicami do pomp ciepła.

Niezbędnymi danymi do określenia prawidłowego doboru zbiornika c.w.u. są:

  • ilość źródeł ciepła, czyli ustalenie, czy zbiornik będzie pracował tylko z pompą ciepła, czy np. z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi?
  • wielkość powierzchni wężownicy – aby zapewnić optymalną pracę pompy ciepła, należy przyjąć 0,25-0,3 m2 powierzchni wężownicy na każdy 1 kW maksymalnej mocy pompy ciepła,
  • zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową: jeśli korzystamy z prysznica to można przyjąć dobowe zapotrzebowanie na CWU na poziomie 40-50L na osobę, natomiast w przypadku korzystania z wanny będzie to 90-130L na osobę.

Podzial zbiornikow 2bObecnie zaleca się stosowanie zbiorników z maksymalnie dużą powierzchnią wężownicy i mniejszą pojemności zbiornika, co powoduje szybsze ogrzewanie wody, a także pomniejsza starty ciepła na podgrzewaczu CWU.

Przykładowy dobór wielkości zbiornika CWU do pompy ciepła:
OEM CERAMIC V3 HP 221 G – pompy ciepła o mocach 7-10 kW – zapotrzebowanie na c.w.u 200L
OEM CERAMIC V3 HP 321 G – pompy ciepła o mocach 11-14 kW – zapotrzebowanie na c.w.u 300L
OEM CERAMIC V3 HP 222 G – pompy ciepła o mocach 7-10 kW + kolektory słoneczne – zapotrzebowanie na c.w.u 200L
OEM CERAMIC V3 HP 322 G – pompy ciepła o mocach 11-14 kW + kolektory słoneczne – zapotrzebowanie na c.w.u 300L

Podsumowując, dobór odpowiedniej pojemności zbiornika bufora ciepła i zasobnika ciepłej wody jest kluczowy dla zapewnienia efektywności i wydajności całego systemu pomp ciepła. Warto zwrócić uwagę na pojemność, izolację termiczną oraz typ zbiornika, aby dopasować go do potrzeb danego systemu. Dobra instalacja zbiornika i pompy ciepła jest niezbędna dla zapewnienia wydajności, ekonomiczności, długowieczności i bezproblemową pracę całego systemu.

Zapraszamy do kontaktu jak i współpracy – wierzymy, że nasza wiedza i portfolio produktowe pozwoli na dobranie odpowiedniego produktu do zaspokojenia Państwa potrzeb – kontakt do OEM Energy znajdziecie Państwo na www.oemenergy.com/kontakt – kończy rozmowę z nami Jarosław Pleśniak.

Źródło: oemenergy.pl

OEM ENERGY Sp. z o.o.
ul. Składowa 17
41-500 Chorzów
t: +48 501 510 511
e: [email protected]
w: www.oemenergy.pl
B2B Zaloguj się (oemenergy.pl)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz