Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Jaką wybrać taryfę za prąd dla pompy ciepła?

Zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym na ogrzewanie jest wyższe, jeśli źródłem ciepła jest pompa ciepła, bojler lub kocioł elektryczny. Właściwy wybór taryfy energetycznej pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne, co jest szczególnie ważne w budynkach ogrzewanych pompą ciepła. Jaka taryfa sprawdzi się najlepiej?

Jaką wybrać taryfę za prąd dla pompy ciepła?
Jaką wybrać taryfę za prąd dla pompy ciepła? [Źródło: vaillant.pl]

Taryfy energii elektrycznej – G11

Za podstawową można uznawać taryfę energii 1-strefową G11. W jej przypadku cena zakupu energii jest stała we wszystkie dni tygodnia i przez całą dobę. Zaletą jest tu prosta zasada rozliczenia kosztów. Mieszkańcy domu nie muszą zwracać uwagi na optymalizację zużycia energii elektrycznej i planować korzystania z urządzeń elektrycznych w określonych przedziałach czasu.

Taryfy za prąd G11 o stałej cenie są zalecane do domów jednorodzinnych, w których jedynie ok. 30% energii elektrycznej jest zużywane niezależnie od obecności mieszkańców.

Wykres zużycia energii

 

Wybór innych taryf energetycznych, 2- lub nawet 3-strefowej, może z kolei pozwolić na obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej. Nie jest to jednak zagwarantowane z góry: warto wcześniej dokonać jak najbardziej szczegółowej analizy.

Taryfy za prąd – G12w

Jedną z popularnych taryf energii 2-strefowych jest taryfa G12w. Zakłada ona okresy obniżonej stawki za zakup energii elektrycznej. Do dyspozycji pozostają tu pełne dni obniżonej stawki – w weekendy, a także w dni ustawowo wolne od pracy. Dodatkowo niższe stawki na zakup energii obowiązują w dni robocze w godzinach 13:00-15:00 oraz 22:00-6:00. Tak więc okres tzw. szczytowy w tygodniu roboczym trwa łącznie 14 godzin, a okres pozaszczytowy 10 godzin. W skali całego tygodnia okres pozaszczytowy z niższą ceną za zakup energii trwa łącznie przez blisko 60% czasu.

Równocześnie należy pamiętać o tym, że w okresie szczytowym stawka zakupu energii jest wyższa niż w podstawowej taryfie energetycznej 1-strefowej (G11). Eksploatowane w typowy sposób budynki jednorodzinne zwykle zużywają około 60-70% energii w porze szczytowej. Wówczas zmiana taryfy z 1- na 2-strefową nie przyniesie zauważalnych korzyści w postaci obniżenia kosztów zakupu energii.

Jaka taryfa do pompy ciepła będzie najkorzystniejsza i jakim przypadku?

Aby móc dodatkowo obniżyć koszty zakupu energii elektrycznej, konieczne jest zwrócenie większej uwagi mieszkańców na odpowiednie używanie wyposażenia elektrycznego. W szczególności planowanie prania, prasowania czy zmywania w zmywarce w godzinach poza szczytem pozwala uzyskać proporcje taryf energetycznych DZIEŃ/NOC rzędu 45/55%, a nawet 50/50%. Wówczas oszczędności roczne przy wyborze taryfy G12w mogą wynosić około 7% (dla NOC/DZIEŃ 45/55%).

Przy odpowiedniej konfiguracji systemu większą część energii elektrycznej może zużywać pompa ciepła w taryfie nocnej. Dla proporcji zużycia energii NOC/DZIEŃ 50/50% roczne oszczędności w kosztach zakupu energii elektrycznej mogą przekraczać 10%. Sterownik pompy ciepła powinien pozwalać na wprowadzanie nastaw czasowych dla podgrzewania wody użytkowej, a także regulację temperatury pomieszczeń. Duże możliwości leżą tu po stronie akumulacji ciepła: czy to w zbiornikach buforowych ciepła, czy nawet w systemie ogrzewania podłogowego.

Źródło: vaillant.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz