Reklama
kongres.energetyka-rozproszona

Sprzedaż aukcji energii elektrycznej z OZE w pierwszym półroczu 2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Urząd Regulacji Energetyki ogłaszają, że w świetle aktualnego stanu prawnego aukcje na sprzedaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych odbędą się w pierwszym półroczu 2021.

Aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z OZE w pierwszym półroczu 2021
Aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z OZE w pierwszym półroczu 2021 [Źródło: gov.pl]

Przeprowadzenie aukcji na sprzedaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych planowane jest na przełomie maja i czerwca br. Szczegółowy harmonogram aukcji dostępny będzie na stronie URE. Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy o odnawialnych źródłach energii[1] Prezes URE powinien rozstrzygnąć aukcje do 30 czerwca br. Ogłoszenie każdej z sesji aukcji zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej URE, nie później niż 30 dni przed dniem jej rozpoczęcia.

Parametry aukcji przewidzianych do przeprowadzenia w 2021 roku określone zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2020 r. „w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2021 r.”. Uzupełnieniem tych regulacji będzie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska „w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2021 r. oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje w 2021 r.”, które obecnie jest na końcowym etapie przygotowań.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje rozwiązania legislacyjne dla całego sektora OZE mając na względzie jego dynamiczny rozwój. Celem działań ustawodawcy i regulatora jest tworzenie jak najlepszych warunków dla rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz umożliwienie przedsiębiorcom jak największego zaangażowania w ten obszar.

[1] Ustawa z dnia 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2020 r., poz. 1503).

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz