Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Jaka powinna być kaloryczność pelletu?

Pellet jest paliwem stałym w postaci granulek o średnicy 6 lub 8 mm produkowanym z biomasy, najczęściej ze sprasowanej suchej trociny sosnowej. Pellet stosowany jest do ogrzewania domów jednorodzinnych, a także zakładów przemysłowych. Do pelletu nie dodaje się żadnego lepiszcza, bo drewno ma samo w sobie ligninę, która jest naturalnym składnikiem kleistym.

Jaka powinna być kaloryczność pelletu?
Jaka powinna być kaloryczność pelletu? [Źródło: pelletem.pl]

Kaloryczność pelletu może sięgać nawet do 19 MJ/kg – to niewiele mniej od węgla typu groszek, którego rynkowa wartość opałowa utrzymuje się na poziomie 22-24 MJ/kg. Wydajny pellet jest suchy i odpowiednio zagęszczony.

Kaloryczność pelletu ze słomy jest zazwyczaj bardzo wysoka. Jest produkowany w całości ze źródeł odnawialnych, czyli ze słomy. Jego kaloryczność waha się w granicach 20 000kJ/kg.

W związku z tym może zastąpić paliwa kopalne, takie jak węgiel, orzech miał lub eko-groszek. Dla porównania rzeczywista kaloryczność węgla brunatnego to około 16 500 – 17 000 kJ/kg. Na tym tle kaloryczność pelletu ze słomy wypada bardzo dobrze. Po jego spalaniu zostaje jedynie szary popiół w niewielkich ilościach.

Na rynku europejskim, wyznacznikiem dobrego pelletu jest certyfikat DIN PLUS opracowana przez DIN CERTCO (Deutsches Institut für Normung). DIN PLUS – wprowadza dwie klasy pelletu EN plus A1 oraz EN plus A2, przy czym ta pierwsza określa pellet z najwyższej półki, o niskiej zawartości popiołu oraz o wartości opałowej sięgającej do 19,5 MJ/kg.

Przed zakupem każdego pelletu warto sprawdzić, czy pochodzi on od zaufanego producenta – który potwierdza jakość prokurowanego pelletu certyfikatem DIN Plus.

Na większości worków dobrej jakości pelletów można znaleźć następujące parametry:

  • Ciepło spalania (Qv, gr, d),
  • Ciepło spalania (Qv, gr, r)
  • Wartość opałowa (Qv, net, d),
  • Wartość opałowa (Qv, net, r)

Ciepło spalania, to całkowite zbadane w warunkach laboratoryjnych ciepło spalania pelletu. Uwzględnia się w nim podgrzanie oraz odparowanie wody i inne czynniki w 250 stopniach Celsjusza i w atmosferze tlenowej.

Ciepło spalania to informacja o tym, jaką ilość energii można pozyskać z danego opału. Gdy obliczasz ciepło spalania paliwa, musisz przyjąć, że paliwo jest suche, a popiół nie jest uwzględniony w obliczeniach.

Wartość opałowa pelletu nie jest tym samym, co ciepło spalania. Wartość opałowa pelletu uwzględnia ciepło tracone na odparowanie wody z materiału i ciepło pary wodnej, która jest rezultatem spalania wodoru. Różnica ta może wynosić od 12 do 15%.

Wartość opałowa wlicza również utratę ciepła wskutek odparowania i zawartości popiołu. Wartość opałowa jest zazwyczaj wyrażana jako ilość MJ na kilogram paliwa (MJ/kg) lub GJ na tonę (GJ/t). Masa paliwa jest podawana razem z zawartą w nim wodą.

Pellet jest czysty i ekologiczny. Stanowi odnawialne źródło energii. Podczas jego spalania wytwarzają się bardzo nieduże ilości popiołu.

Źródło: pelletem.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz