.
Reklama
https://h2poland.com.pl/
.

Pompa ciepła – jednofazowa czy trójfazowa?

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością – nie tylko umożliwiają obniżenie kosztów ogrzewania, ale także ograniczają emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Decydując się na montaż takiego urządzenia w domu, warto zwrócić uwagę na kilka jego parametrów, w tym sposób zasilania. Co wybrać – pompę ciepła jednofazową czy trójfazową? Czym się różnią od siebie i które rozwiązanie jest bardziej wydajne?

Pompa ciepła – jednofazowa czy trójfazowa?
Pompa ciepła – jednofazowa czy trójfazowa?

Pompa ciepła jednofazowa i trójfazowa – charakterystyka i różnice

Reklama
oknonet.pl

Wybór odpowiedniej pompy ciepła może wydawać się trudnym zadaniem – aby inwestycja przyniosła oczekiwane rezultaty, już na pierwszych etapach jej planowania należy dokładnie przeanalizować parametry techniczne wybranego urządzenia w stosunku do wymagań zamieszkiwanej nieruchomości. W pierwszej kolejności warto skupić się na dobraniu mocy sprzętu do zapotrzebowania budynku na ciepło. Gdy tylko uda się ustalić tę właściwość, można przystąpić do wyboru pomiędzy jedno- a trójfazową pompą ciepła.

Jednofazowa pompa ciepła – czym się wyróżnia?

Jednofazowe pompy ciepła to urządzenia zasilane jednofazowym prądem zmiennym. Są to urządzenia, które często stosowane są w domach lub mieszkaniach.

Trójfazowa pompa ciepła – jak działa?

Trójfazowe pompy ciepła, w przeciwieństwie do tych jednofazowych, zasilane są trójfazowym prądem zmiennym (tzw. „siła”). Stosuje się je przede wszystkim w większych domach, budynkach mieszkalnych lub komercyjnych. Są to urządzenia o wysokiej mocy nominalnej (powyżej 12 kW).

Przed przystąpieniem do zakupu pompy ciepła warto skonsultować się ze specjalistą elektrykiem, który sprawdzi stan instalacji w Twoim budynku.

Co wybrać – pompę ciepła jednofazową czy trójfazową?

Co jest lepsze – pompa ciepła jednofazowa czy trójfazowa? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na wybór urządzenia oddziałuje wiele czynników, w tym m.in.:

  • Moc sprzętu. Pompę ciepła trójfazową zazwyczaj stosuje się w przypadku większych systemów grzewczych, ponieważ oferuje ona większą moc niż jednofazowa. Dla małych domów i budynków jednorodzinnych jednofazowa pompa ciepła powinna być wystarczająca.
  • Obciążenie domowej sieci. Pompę ciepła trójfazową należy podłączyć do trójfazowego zasilania, co może wymagać wykonania dodatkowej instalacji elektrycznej.
  • Koszt urządzenia. W porównaniu do pomp ciepła jednofazowych, sprzęt zasilany prądem trójfazowym jest nieco droższy.
  • Rodzaj zastosowanej instalacji. Jeśli w budynku jest już zainstalowana instalacja trójfazowa, to trudność w podłączeniu pompy ciepła jednofazowej i trójfazowej jest taka sama.

Wybór między pompą ciepła jednofazową a trójfazową powinien być uzależniony od wielu elementów, a przede wszystkim – od Twoich indywidualnych potrzeb i warunków zamieszkiwanego budynku. Warto porównać koszty i korzyści każdego rozwiązania przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Jeżeli zastanawiasz się, który rodzaj urządzenia sprawdzi się w Twoim domu, skorzystaj z pomocy specjalistów Immergas. Pomogą Ci oni dobrać odpowiednią pompę ciepła do typu instalacji elektrycznej prowadzonego gospodarstwa domowego oraz wszystkich potrzeb domowników.

Immergas Polska Sp.z o.o.
ul. Dostawcza 3a
93-231 Łódź
tel. +48 42 649 36 00
e-mail: [email protected]
www: https://www.immergas.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz