Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Program Edukacyjny Sieci Antysmogowej — sprawdź jakość powietrza w Twojej okolicy

Pamiątkowo, Gliwice i Sucha Beskidzka – w tych miejscach szkoły odnotowały wczoraj rano największe zanieczyszczenie powietrza i zagrożenia smogiem. Już 461 placówek w całej Polsce uczestniczy w programie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

Program Edukacyjny Sieci Antysmogowej — sprawdź jakość powietrza w Twojej okolicy [źródło: www.nask.pl]
Program Edukacyjny Sieci Antysmogowej — sprawdź jakość powietrza w Twojej okolicy [źródło: www.nask.pl]

ESA – program realizowany przez NASK – zrzesza szkoły, które chcą działać na rzecz czystego powietrza w swojej okolicy i prowadzą stały pomiar stężenia zanieczyszczeń, a także upowszechniają wiedzę o przeciwdziałaniu smogowi. Mierniki Edukacyjnej Sieci Antysmogowej każdego dnia zbierają alarmujące dane dotyczące jakości powietrza w okolicach szkół w całej Polsce. Wyczekiwany moment powrotu uczniów do placówek edukacyjnych to niestety również ryzyko, że w czasie drogi do szkoły czy podczas zajęć na boisku dzieci będą wdychać szkodliwe zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu.

Zadbajmy o zdrowie uczniów. Powinniśmy wiedzieć, jakim powietrzem oddychają. W pierwszym dniu nauki stacjonarnej sprawdźmy wspólnie z dziećmi, jaka jest jakość powietrza w okolicy szkoły, aby wiedzieć, czy można bezpiecznie spędzać czas na zewnątrz. Porozmawiajmy z dziećmi, co zrobić dla poprawy sytuacji – zachęca minister Janusz Cieszyński.

 

Mieszkańcy tysięcy miejscowości w Polsce oddychają powietrzem z taką ilością rakotwórczej substancji – bezno(a)pirenu – jakby każdego dnia wypalali nawet po kilkanaście papierosów. Dotyczy to dosłownie każdego – dorosłych i dzieci, nawet tych mających się dopiero urodzić. Normy pyłów zawieszonych, które pochodzą ze spalania węgla i drewna w złej jakości starych piecach, są przekraczane po kilkaset procent. Każdy z nas jest zatem narażony na skutki zdrowotne oddychania tak zanieczyszczonym powietrzem.

Zamontowane przez NASK w szkołach czujniki jakości powietrza dokonują pomiarów pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 – drobniejszych i bardziej szkodliwych, bo z łatwością wraz z krwią już w ciągu 5 minut roznoszonych po całym organizmie człowieka.

 

Jesteśmy przekonani, że rzetelna wiedza poparta obiektywnymi pomiarami to najlepszy sposób, aby wpływać na zmianę myślenia, a tym samym na postępowanie lokalnych mieszkańców. W końcu wszyscy oddychamy tym samym powietrzem – dodaje Barbara Leśniczak z NASK.

 

Wyniki pomiarów ze szkół, które uczestniczą w programie ESA, są prezentowane na stronie internetowej ESA. Interaktywna mapa pokazuje, gdzie można odetchnąć pełną piersią, gdzie sytuacja jest gorsza, a gdzie dzieci w ogóle nie mogą się bawić na boisku. Aby ostrzec osoby najbardziej narażone na smog, ESA publikuje ranking dziesięciu szkół, w których okolicy w ostatnim czasie odnotowano najwyższy poziom zanieczyszczenia pyłem zawieszonym.

 

Jeśli w tym zestawieniu widzisz swoją szkołę, oznacza to, że w Twojej społeczności konieczne jest podjęcie aktywnych działań ograniczających emisję zanieczyszczeń – alarmują twórcy strony.

 

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to szansa dla wszystkich szkół, które są zainteresowane cyfrową edukacją ekologiczną i którym bliskie są działania podejmowane na rzecz czystego powietrza.

źródło: www.nask.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz