Reklama
http://www.multitherma.com/

Ministerstwo wspiera budowę dwóch farm fotowoltaicznych

Budowa dwóch farm fotowoltaicznych zostanie zrealizowana przy pomocy finansowej ze środków własnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pożyczki z programu Energia Plus II nabór otrzymają spółki: Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A., oraz Cegielnia Poborze S.C. Razem w zasobie beneficjentów znajdzie się ponad 3,6 mln zł, które pozwolą zrealizować obie inwestycje do końca 2023 r.

Ministerstwo wspiera budowę dwóch farm fotowoltaicznych
Ministerstwo wspiera budowę dwóch farm fotowoltaicznych Źródło: gov.pl

Poprawa efektywności energetycznej

Równolegle z wykorzystaniem słońca do produkcji energii elektrycznej (razem ponad 2000 MWh/rok) inwestycje zaprocentują m.in. redukcją emisji dwutlenku węgla do atmosfery, przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstw korzystających z wytworzonego prądu, a także do poprawy bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych.

 

Instalacja fotowoltaiczna w Opolu

Dzięki 2,5 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 2600 paneli, o mocy 370 Wp każdy pozwoli na roczną produkcję 1024 MWh energii elektrycznej, w pierwszym roku pracy instalacji fotowoltaicznej w Opolu. Moduły fotowoltaiczne krzemowe, monokrystaliczne wykonane w technologii PERC instalowane będą na konstrukcjach stalowych, wolnostojących stołach. Koszt całkowity budowy instalacji fotowoltaicznej w Opolu wyniesie 3 mln zł.

Farma o mocy 0,99 MW w Podborze

Instalacja fotowoltaiczna Podborze będzie kosztować 2,3 mln zł. Kwota preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniesie tu 1,6 mln zł, co zaowocuje budową instalacji fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW.

Grupa paneli posadowiona na gruncie wytworzy energię elektryczną w całości przesłaną do sieci z przeznaczeniem na sprzedaż. Farma składać się będzie z 1886 sztuk paneli (o mocy każdej z jednostek 530 Wp) oraz 16 sztuk inwerterów fotowoltaicznych (o mocy 60 kW każdy).

Panele fotowoltaiczne wykonane w technologii monokrystalicznej będą zamontowane i ułożone w skośnej płaszczyźnie nachylonej pod kątem 25° i skierowane do strony południowej.

Uruchomienie farm będzie miało znaczenie dla poprawy jakości powietrza w Polsce — częściowo  zastąpi produkcję energii elektrycznej z paliw kopalnych produkcją z OZE.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz