.
Reklama
ceo-shop.pl
.

Pompy ciepła + fotowoltaika – duet idealny?

Zastosowanie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych staje się coraz bardziej popularnym trendem na rynku energetycznym w Polsce. Okazuje się, że połączenie dwóch źródeł energii w jedną jest bardzo opłacalna, nie tylko ze względów finansowych, z również ekologicznych. Temat przybliżymy wraz z Adrianem Ćmielem, specjalistą do spraw technicznych w firmie NETSU S.A.

Pompy ciepła + fotowoltaika - duet idealny?
Pompy ciepła + fotowoltaika - duet idealny? [Źródło: netsu.pl]

 

Reklama
oknonet.pl

Pompa ciepła to urządzenie, które samo w sobie jest ekologiczne i ekonomiczne.

Służy do wytwarzania energii cieplnej przy jednocześnie małym nakładzie energii elektrycznej. Decydując się na pompę ciepła, jesteśmy w stanie znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie domu względem tradycyjnych, dotychczasowych źródeł ciepła zasilanych węglem bądź gazem ziemnym, przy tym niwelując również emisję szkodliwych substancji powstałych w procesie spalania. To tak w skrócie, jeśli chodzi o ogrzewanie.

A co z samym zużyciem prądu? Czy możemy być jeszcze bardziej eko?

Oczywiście. W ostatnich latach bardzo popularnym produktem są panele fotowoltaiczne, dzięki którym w pewnym stopniu możemy wytwarzać energię elektryczną, przeznaczając ją na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej lub odsprzedawać ją do sieci dystrybucyjnych, zmniejszając tym samym nasze rachunki.

A gdyby połączyć obydwa rozwiązania – pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną?

Otóż obydwa systemy są zaprojektowane do współpracy w sposób idealny. Jeśli jako posiadacze domu z zainstalowaną już instalacją PV zdecydujemy się na zakup pompy ciepła bezproblemowo możemy sprzężyć obydwa zestawy, tym samym nasza energia elektryczna wytwarzana przez fotowoltaikę będzie zasilać pompę ciepła.

A co, jeśli jesteśmy na etapie zakupu pompy ciepła, nie mając fotowoltaiki?

Jeśli wiemy jaką moc pompy ciepła musimy zainstalować w naszym budynku równie dobrze możemy dopasować do tego odpowiednią moc instalacji PV, tak aby w 100% pokrywała zapotrzebowanie na energię elektryczną naszej pompy. W związku z tym jesteśmy w stanie „otrzymywać” ciepło zupełnie za darmo przez cały okres eksploatacji.[czytaj]

Jest jeszcze jedna korzyść instalacji pompy ciepła i fotowoltaiki w duecie.

Jesteśmy w okresie, kiedy wymiana starego źródła ogrzewania na nowe ekologiczne jest dofinansowywana przez program „Czyste Powietrze”. Decydując się również na instalację fotowoltaiczną, kwota dofinansowania będzie znacząco wyższa. To dodatkowy atut, o którym warto pamiętać przy modernizacji źródła ciepła.

netsu
netsu

Możemy więc posilić się o określenie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych w duecie jako para idealna, która znacznie wpłynie nie tylko na naszą kieszeń, a również sprawi, że dołożymy swoją cegiełkę w walce o „czystszą” przyszłość – podsumowuje Adrian Ćmiel, specjalista do spraw technicznych w firmie NETSU S.A.

Źródło: netsu.pl

NETSU S.A.
ul. Kopernika 6/2
40-064 Katowice
tel.32 438 79 15
Biuro e-mail: [email protected]
Sprzedaż detaliczna e-mail: [email protected]
www.netsu.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz