Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Dom z pompą ciepła – które grzejniki sprawdzą się lepiej ścienne czy kanałowe?

Pompy ciepła są coraz częściej używanym źródłem energii elektrycznej w domach. Wykorzystują one odnawialne źródła energii do ogrzania budynku jak i wody użytkowej. Mogą zapewnić całkowicie darmową energię elektryczną, gdy połączy się je z popularnymi instalacjami fotowoltaicznymi. Warunkiem ich wydajności jest odpowiedni dobór grzejników, które ogrzeją daną powierzchnię przy zasilaniu niskotemperaturowym. Co warto brać pod uwagę, podejmując decyzje o grzejnikach do pomp ciepła?

Dom z pompą ciepła - które grzejniki sprawdzą się lepiej ścienne czy kanałowe? (źródło: onninen.pl)
Dom z pompą ciepła - Dom z pompą ciepła - które grzejniki sprawdzą się lepiej ścienne czy kanałowe? (źródło: onninen.pl)

Pompy ciepła to instalacja niskotemperaturowa, dlatego wymaga odpowiednich odbiorników. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są systemy płaszczyznowe takie jak na przykład podłogówka. Istnieją jednak alternatywne rozwiązania, które cechują się równie dużym komfortem cieplnym.

Rozwiązaniem wartym uwagi są tzw.: naścienne grzejniki rewersyjne. Mogą one zagwarantować bezpieczeństwo cieplne wobec zróżnicowanych warunków pogodowych i w znacznie większym stopniu pozwolą na dostosowanie temperatury do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników kanałowych. Pod kątem eksploatacji z pompą ciepła stanowią one zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ogrzewanie podłogowe. W przypadku pompy ciepła ważne jest, aby były one wyposażone w wentylatory, które zwiększają ich moc i dynamikę.

Pamiętać należy, że im niższa temperatura wody grzewczej, tym mniej prądu zużywa pompa ciepła. Dobierając do niej grzejniki, należy szukać odbiorników odznaczających się zmniejszoną pojemnością wodną i masą własną, które przekładają się na znikomą bezwładność cieplną.

Jeśli wymagane jest zastosowanie grzejników ściennych przy ogrzewaniu pompą ciepła, warto zwrócić uwagę na grzejniki rewersyjne np.: system REGULUS. To szybkie urządzenia, bezzwłocznie reagujące na oczekiwania użytkownika. Ich zaletą jest nie tylko skuteczność ogrzewania, ale także chłodzenia. Wyposażone są w wentylatory, cechujące się niewielką mocą i niemal bezgłośną pracą. Odpowiadają one za efektywne rozprowadzanie ciepłego lub zimnego powietrza po całym pomieszczeniu, co stanowi o ich przewadze nad ogrzewaniem podłogowym.

Jedną z najważniejszych zalet grzejników rewersyjnych REGULUS, która stanowi o ich przewadze nad tradycyjnymi klimakonwektorami dwururowymi, jest możliwość łatwego wypinania wentylatorów. Przez większość sezonu grzewczego urządzenia te mogą więc pracować jak standardowe grzejniki – a więc w drodze promieniowania z powierzchni oraz konwekcji. Wentylator przydaje się natomiast w trzech sytuacjach:

  • chęci podniesienia mocy grzejnika,
  • zwiększania dynamiki grzania,
  • ochładzania pomieszczenia.

Drugi system przeznaczony do pomp ciepła to grzejniki kanałowe. Ich przewaga polega na obecności wentylatora, który znacząco zwiększa moc grzejnika i dynamikę rozprowadzania powietrza. Odznacza się przy tym bardzo cichą pracą.

Charakteryzują się:

  1. Małą masę całkowitą – gwarantującą uruchamianie ogrzewania niewielkim nakładem energii startowej i jego łatwe zatrzymywanie.
  2. Oszczędność energii – przejawiającą się między innymi wysoką sprawnością miedziano-aluminiowych wymienników, szybkim dostępem do ciepła, pełną kontrolą nad emisją i możliwością sterowania jej dynamiką.
  3. Efektywną pracę w niskiej temperaturze zasilania – warunkującą wydajność systemu opartego na pompie ciepła.

Jak widać, wybór systemów grzewczych dla pompy ciepła jest bardzo szeroki. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, że kluczowym parametrem decydującym o wydajności pompy ciepła jest niska bezwładność cieplna. Z tego względu to wyposażone w wentylatory grzejniki kanałowe oraz rewersyjne może okazać się lepszym rozwiązaniem niż ogrzewanie podłogowe. Może ono bowiem nieźle sprawdzać się w przypadku emisji ciepłego powietrza, ale zupełnie nie zdaje egzaminu podczas chłodzenia pomieszczeń.

źródło: onninen.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz