Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Gruntowe pompy ciepła z chłodzeniem pasywnym – ekonomiczny ideał?

Domy powstające w dzisiejszych czasach muszą być energooszczędne, a przez to mają kilka cech, sprzyjających ich przegrzewaniu w okresie letnim, lub nawet przejściowym. Dużo przeszkleń oraz jeszcze skuteczniejsze niż kiedyś izolowanie budynków sprawia, że trzeba przewidzieć rozwiązania, które ograniczają ilość zysków ciepła od słońca (osłony przeciwsłoneczne) oraz odprowadzają ciepło i skutecznie niwelują wysoką temperaturę.

Gruntowe pompy ciepła z chłodzeniem pasywnym - ekonomiczny ideał?
Gruntowe pompy ciepła z chłodzeniem pasywnym - ekonomiczny ideał? [Źródło: alphainnotec.pl]

Chłodzenie pasywne. Dlaczego mówimy, że jest niemal darmowe?

Odpowiedzią na potrzebę chłodzenia budynków jest pompa gruntowa ze zintegrowanym chłodzeniem pasywnym (naturalnym). W trybie chłodzenia pasywnego pracują tylko pompy obiegowe górnego i dolnego źródła, które wykorzystują niską temperaturę gruntu i transportują chłód do wnętrza budynku. Cały proces odbywa się bez żadnego udziału sprężarki, zatem zużycie energii elektrycznej jest minimalne, to z kolei oznacza niską emisję szkodliwego dla środowiska CO2 i oszczędność dla naszego portfela.

Nie ma potrzeby inwestować w żaden odrębny system chłodzenia, jak np. klimatyzację. Chłodzenie pasywne jest najbardziej komfortowe, jeśli wykorzystuje instalację płaszczyznową (podłogówka, instalacja ścienna lub sufitowa). Dzięki niemu jesteśmy w stanie zniwelować ciepło w pomieszczeniu o kilka stopni. Wystarcza to w zupełności do uzyskania w domu komfortowej temperatury.

Chłodzenie z bonusami – regeneracja dolnego źródła

Grunt jako dolne źródło jest bardzo stabilne, jednak praca pompy ciepła w trakcie sezonu grzewczego prowadzi do stopniowego spadku temperatury dolnego źródła. Dlatego po okresie grzewczym trzeba zapewnić wymiennikowi gruntowemu możliwość powrotu do swojego pierwotnego stanu. Nazywamy to koniecznością regeneracji dolnego źródła. Dobór głębokości i ilości sond pionowych musi uwzględniać przewidywany roczny czas pracy pompy oraz właśnie warunki regeneracji dolnego źródła. W przeciwnym razie możliwe jest pogorszenie parametrów pracy pompy ciepła i wzrost kosztów jej eksploatacji. Chłodzenie pasywne, odprowadza ciepło z wnętrza budynku, transportuje do dolnego źródła i pomaga mu odzyskać pierwotną wydajność. Dodatkowo takie działanie chłodzenia pasywnego podwyższa nieco współczynnik efektywności pompy ciepła, co wpływa także na obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia w sezonie grzewczym.

Ponad 20 lat doświadczenia alpha innotec w obszarze gruntowych pomp ciepła

Niemiecki producent alpha innotec specjalizuje się od ponad 20 lat wyłącznie w pompach ciepła. W ofercie posiada bogaty wybór gruntowych pomp ciepła dla każdego zapotrzebowania, które kompleksowo zapewniają ogrzewanie, chłodzenie i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Na uwagę zasługują gruntowe centrale cieplne serii alterra WZS z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 180 litrów, czy gruntowe kompaktowe pompy ciepła z serii alterra SWC, umożliwiające szybki montaż dzięki zintegrowanym komponentom oraz dobór dowolnie dużych zasobników c.w.u. pod indywidualne zapotrzebowanie.

Modele WZS oraz SWC występują zarówno w wersjach on/off, jak i z inwerterem (regulacją mocy). Wszystkie mają też wykonania ze zintegrowanym chłodzeniem pasywnym. Dodatkowo producent zapewnia darmowe sterowanie przez internet dzięki usłudze alpha web i alpha app oraz 5 lat gwarancji fabrycznej w standardzie.

Źródło: alphainnotec.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz