Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Czym ogrzewasz swój dom? Wchodzi w życie nowy obowiązek informacyjny

Od dnia 1 lipca właściciele nieruchomości będą zobowiązani do podania, z jakich źródeł ciepła korzystają. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, może zostać na nich nałożony mandat w wysokości 500 zł lub nawet grzywna 5000 zł.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków [Źródło: gunb.gov.pl]

Nowy obowiązek wejdzie w życie już za dwa tygodnie, jednak wciąż brak jest szerszych informacji na jego temat. Jak podaje bezprawnik.pl, niezłożenie deklaracji, będzie skutkowało mandatem w wysokości 500 zł lub nawet grzywną do 5000 zł. Na szczęście deklaracja dotycząca istniejących budynków będzie mogła zostać złożona w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie przepisów.

Pozyskane informacje posłużą do stworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), a będą się w niej znajdować, obok danych o położeniu budynku i jego właścicielu, informacje o rodzajach ciepła, z jakiego korzystają budynki mieszkalne w Polsce. Oznacza to, że zgłoszeniu będą podlegać wszystkie źródła ciepła dostępne w budynku. Będą to np. kotły i grzejniki gazowe oraz na paliwa stałe, piece kaflowe, wolnostojące, tzw. kozy, kuchnie węglowe, pompy ciepła, sieć ciepłowniczą, instalację fotowoltaiczną, kolektor słoneczny oraz ogrzewanie elektryczne. Nie do końca wiadomo, jak będą traktowane źródła uzupełniające, np. małe grzejniki służące do dogrzewania pomieszczeń.

Deklarację CEEB będzie można złożyć zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej we właściwym miejscowo urzędzie. Dane wskazane w deklaracji będą mogły zostać skontrolowane. Nie do końca jednak jeszcze wiadomo, kto będzie mógł tego dokonać. Na szczęście przepisy nie przewidują sankcji za błędy we wprowadzonych danych.

Więcej informacji o CEEB tutaj

Źródło: bezprawnik.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz