Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Czym jest kamień kotłowy i jak sobie z nim radzić?

Kamień kotłowy to twardy osad, powstający w wyniku termicznego rozkładu związków wapnia i magnezu zawartych w wodzie. Osadza się na ścianach rur, ograniczając przepływ wody i pokrywa powierzchnie elementów grzejnych utrudniając im oddawanie ciepła.

Zmiękczacz wody Aquahome
Zmiękczacz wody Aquahome [Źródło: aquahome.pl]

Gdzie powstaje kamień kotłowy?

Choć nazwa sugeruje, że powstaje on głównie w kotłach grzewczych, tak naprawdę kamień kotłowy może pojawiać się we wszystkich urządzeniach, w których podgrzewana jest woda. A ponieważ stężenie jonów wapnia i magnezu w twardej wodzie jest duże, problem kamienia kotłowego dotyczy przede wszystkim urządzeń mających kontakt właśnie z wodą twardą. W tym przypadku osady kamienne mogą tworzyć się już w momencie podgrzewania wody nawet do temperatury nieznacznie przekraczającej 40°C.

Dlaczego kamień kotłowy szkodzi?

Osady kamienne powstające w twardej wodzie z czasem narastają. Odkładając się na powierzchniach rur zmniejszają ich średnicę, a tym samy przepływ wody. Kamień kotłowy osadza się również na elementach grzejnych znajdujących się m.in. w kotłach, zasobnikach ciepłej wody użytkowej czy też w kuchennych czajnikach. Warstwa osadu kamiennego utrudnia oddawanie ciepła, a narastając, powoduje, że powierzchnie grzejne przekazują ciepło w coraz mniejszym stopniu. Elementy podgrzewające wodę muszą więc pracować coraz dłużej, aby ogrzać ją do wymaganej temperatury, co wiąże się z większych zużyciem energii.

Kamień kotłowy powoduje więc wzrost kosztów ogrzewania wody. Osady kamienne nie tylko utrudniają pracę kotłów, podgrzewaczy i innych domowych urządzeń, ale również je niszczą. Obecność kamienia kotłowego może skutkować przegrzewaniem się elementów oddających ciepło, a także prowadzić do korozji lub uszkodzeń będących wynikiem naprężeń cieplnych. Urządzenia, którym zagraża kamień są narażone na częstsze awarie i szybsze niszczenie. Skraca się ich żywotność.

Jak rozwiązań problem uciążliwych osadów kamiennych?

Gwarancja, jaką objęte są kotły grzewcze czy podgrzewacze wody często nie obejmuje usterek wynikających z zakamienienia podzespołów. Dlatego, aby uniknąć trwałego uszkodzenia kluczowych elementów oraz awarii urządzeń, za które będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, warto zainwestować w zmiękczacz wody (np. Aquahome od Viessmann). Jest to stacja uzdatniania wody, która automatycznie usuwa z niej jony wapnia i magnesu, odpowiadające za twardość. Zmiękczacz wody Aquahome zainstalowany przy głównym zaworze sprawi, że do domowej instalacji trafi woda już zmiękczona. Taka stacja uzdatniania wody niemal do zera ograniczy ryzyko powstawania kamienia kotłowego, chroniąc tym samym nasze instalacje.

Źródło: viessmann.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz