Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Energia nuklearna i gaz ziemny “zieloną energią”? – plany Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wysunęła propozycję, aby zaklasyfikować energię nuklearną oraz gaz ziemny jako "zieloną energię" w ramach systemu unijnego, co ma pomóc rynkom finansowym, zdecydować co jest zrównoważoną inwestycją.

Energia nuklearna i gaz ziemny "zieloną energią"? - plany Komisji Europejskiej [źródło: www.pap.pl]
Energia nuklearna i gaz ziemny "zieloną energią"? - plany Komisji Europejskiej [źródło: www.pap.pl]

Zgodnie z propozycjami KE przez następne 20 lat otwarta zostanie droga do inwestowania w elektrownie atomowe, a na 10 lat w gaz ziemny. Ma się to zadziać w ramach “klasyfikacji zrównoważonego finansowania”

W propozycji KE czytamy, że produkowanie energii nuklearnej należy uznawać za zrównoważoną działalność gospodarczą, pod warunkiem, że kraje, na których terytorium znajduje się elektrownia atomowa, są w stanie bezpiecznie pozbyć się toksycznych odpadów i nie powodują “znacznych szkód” dla środowiska. Elektrownie nuklearne miałyby zostać uznane za zielone przy udzieleniu zezwolenia na budowę do 2045 roku.

Obecnie Unia Europejska importuje około 75% konsumowanego przez siebie gazu ziemnego, a większość z tego pochodzi z Rosji.

Aby taka klasyfikacja zaczęła obowiązywać, musi zostać przyjęta przez większość państw członkowskich i członków Parlamentu Europejskiego.

źródło: www.pap.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz