Reklama
https://h2poland.com.pl/

Green Capital wybuduje wytwórnię zielonego wodoru

Inwestycja będzie składała się z farmy wiatrowej o mocy około 400 MW, farmy fotowoltaicznej 800 MW, magazynów energii, elektrolizerów oraz infrastruktury towarzyszącej. Będzie produkowała około 2,2 mln MWh rocznie, a co za tym idzie ekwiwalent tej ilości energii w postaci paliw alternatywnych w tym zielonego wodoru oraz ciepła.

Green Capital wybuduje gigantyczną wytwórnię zielonego wodoru

Odejmując energię potrzebną na przeprowadzenie procesów technologicznych, ilość wytwarzanej energii będzie około 10 razy większa od obecnie największej polskiej farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 200 MW zlokalizowanej w Zwartowie. Obecnie wartość inwestycji szacowana jest na 1,28 mld EUR. Inwestycja Green Capital S.A. będzie zlokalizowana na Żuławach na terenie kilku gmin. Dzięki temu ciepło produkowane w procesie uzyskiwania wodoru może być zagospodarowane przez aglomerację trójmiejską i ogrzewać mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu, oraz być wykorzystane do różnych procesów technologicznych. Obecnie trwają analizy różnych wariantów wykorzystania zielonej energii, która będzie produkowana. Green Capital posiada już między innymi zakontraktowane lokalizacje pod turbiny wiatrowe z korzystnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, opracowania planistyczne i środowiskowe oraz lokalizacje pod farmę fotowoltaiczną. Prowadzi też rozmowy z potencjalnymi dostawcami technologii oraz analizuje przedsięwzięcie pod kątem logistycznym.

Reklama
oknonet.pl

Jesteśmy przekonani co do obecnego kształtu projektu oraz jego lokalizacji. Energia produkowana będzie głównie z energii wiatru, a Żuławy są pod tym kątem jednym z najlepszych miejsc w Europie.

Dla porównania koszt wytworzenia podobnej ilości energii z planowanych farm wiatrowych na morzu będzie o kilkadziesiąt procent wyższy, a obecnie pracujące elektrownie węglowe w Polsce produkują prąd kosztem wyższym o nawet 250-300% od planowanej przez nas inwestycji.

Pod kątem ekologii również nasza inwestycja wypada świetnie. Przykładowo planowane elektrownie wiatrowe już po 7 miesiącach pracy wytwarza więcej energii, niż potrzeba na ich wyprodukowanie, a około 90% materiałów, z jakich będą zrobione, w pełni nadają się do recyklingu, pozostałe 10% może zostać użyta, ale już z zawężonym zastosowaniem.

Źródło: greencapitalsa.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz