Reklama
http://www.multitherma.com/

Prototypowa turbina Siemens Gamesa prawie gotowa

W zakresie turbin o mocy powyżej 14 megawatów od kilku miesięcy trwa prawdziwy wyścig między czołowymi producentami. Pod koniec października w centrum testowym dużych turbin wiatrowych w Oesterild w Danii, producent Siemens Gamesa rozpoczął montaż prototypu SG 14-236 DD, który ma być główną konkurencją do modelu V236 firmy Vestas.

Montaż prototypowej gondoli turbiny SG-14-236DD

Prototyp SG 14-236

Turbina SG 14-236, oparta na istniejącym modelu SG 14-222 DD firmy Siemens Gamesa, będzie w stanie osiągnąć moc 15 MW. Zgodnie z informacjami z serwisów społecznościowych producenta obecnie trwa montaż gondoli. Następne w kolejności instalacji będą: piasta wirnika i 115-metrowe łopaty B115 wytwarzane w Aalborg w technologii IntegralBlade. Ta technologia umożliwia łączenie żywic epoksydowych i włókna szklanego w jednej formie. Według producenta proces ten eliminuje słabsze obszary w połączeniach klejonych i wytwarza łopaty o wysokiej jakości, wytrzymałości i niezawodności. Imponująca moc i wielkość turbiny (średnica wirnika 236 m) pozwoli modelowi SG 14-236 DD zwiększyć o ponad 30 procent roczną produkcję energii w porównaniu do turbiny SG 11.0-200 DD. Siłownia będzie dostępna w sprzedaży od 2024 roku i jest obecnie traktowana jako opcja dla farm wiatrowych Norfolk Vanguard i Boreas u wybrzeży Wielkiej Brytanii, a także dla farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III na polskim Bałtyku.

 

Przyszłości projektu 

Branża wiatrowa ma przed sobą dobrą przyszłość, a SG 14-236 DD jest jej częścią. To kolejna generacja turbiny wiatrowej, a jej konstrukcja opiera się o najnowsze technologie. Poprzedni model SG 14-222 DD, gdzie pierwszy prototyp zainstalowaliśmy dokładnie rok temu, właśnie pobił światowy rekord! 6 października ubiegłego roku wyprodukował 359 megawatogodzin w ciągu 24 godzin. Odpowiada to ilości energii potrzebnej do przejechania 1,8 miliona kilometrów średniej wielkości samochodem elektrycznym. Nowy model SG 14-236 DD to nie koniec prac nad rozwojem technologii turbin wiatrowych. Od początku wprowadzenia naszej technologii Offshore Direct Drive opracowaliśmy nasze turbiny, aby sprostać potrzebom naszych klientów. Wierzę, że stopniowy rozwój sprawdzonej technologii wprowadzi branżę morskiej energetyki wiatrowej na zupełnie nowy poziom — mówi Sandra Them, kierownikiem ds. produktu technicznego.

Źródło: cire.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz