Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Rekuperacja i zalety jej stosowania

Rekuperacja umożliwia nie tylko ogrzewanie świeżego powietrza zaczerpniętego z zewnątrz, lecz także oczyszcza to powietrze z alergenów i zabrudzeń.

Rekuperacja i zalety jej stosowania
Rekuperacja i zalety jej stosowania [Źródło: kulczyccygroup.eu]

Rekuperacja jest rozwiązaniem niezwykle ekologicznym. Wynika to z faktu, że ciepło, które pochodzi z urządzeń grzewczych, nie jest usuwane na zewnątrz, jak to ma miejsce np. w wentylacji grawitacyjnej, tylko system urządzeń przechwytuje je w procesie wdmuchiwania powietrza. Szacuje się, że efektywna i dobrze zainstalowana rekuperacja osiąga sprawność rzędu nawet 90%. Efektem działania rekuperacji jest wymiana zużytego powietrza w domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskaniu części zgromadzonego już ciepła.

Niewątpliwą zaletą dla inwestora jest oszczędność wynikająca ze sprawnie działającej wentylacji. Nie tylko zużywa ona minimalną ilość prądu, ale i pracuje bezgłośnie. Dzięki skutecznemu procesowi odzyskiwania ciepła, ogrzewanie domu czy budynków powierzchniowych może być nawet o 40% tańsze w porównaniu z wentylacją grawitacyjną. Bez wątpienia największą zaletą takiego rozwiązania jest uniezależnienie się od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Nie straszne są warunki atmosferyczne, czy zanieczyszczenia powietrza w danej okolicy, a to bezpośrednio przekłada się na zdrowie mieszkańców danego budynku.

Dodatkowo zalet wynikających z tak zaprojektowanego systemu wentylacyjnego jest całkiem sporo. Do najważniejszych zaliczyć można przede wszystkim świeże i filtrowane powietrze, również przy zamkniętych oknach, a co za tym idzie możliwość jonizacji powietrza i oczyszczania z alergenów, bakterii, wirusów. W pomieszczeniach nie występuje efekt parowania szyb i skraplania się wody. Należy podkreślić, że sprawny system usuwa także na bieżąco dwutlenek węgla z powietrza. Nie sposób pominąć wysokich oszczędności na ogrzewaniu oraz tego, że cały system rekuperacji działa z minimalnym poborem energii. Dodatkowo użytkownik ma możliwość sterowania całym systemem i doborem optymalnych warunków.

Źródło: kulczyccygroup.eu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz