Reklama
cleanpowerforall

Historia marki Zehnder

Marka, która zmieniała się wraz z zapotrzebowaniem na systemy ogrzewania, zachowując jednak swoją unikalną formę.

Wentylacja [Źródło: zehnder]

1923 – 1930 Lekki motocykl Zehnder podbija Szwajcarię

Bracia Zehnder, jako miłośnicy majsterkowania, kupują niemiecki motocykl i zwiększają moc jego silnika. Jesienią 1923 roku wprowadzają na rynek szwajcarski lekki motocykl wyposażony w ulepszony silnik, który sprzedawał się bardzo dobrze. Stosunkowo niska cena sprawiła, że produkt był dostępny dla wielu ludzi i szybko stał się popularny, zdobywając czuły przydomek Zehnderli.

1930 – 1933 Pierwsze europejskie grzejniki stalowe

W trakcie produkcji [Źródło: zehnder]

Po wycofaniu się z poprzedniej spółki, w poszukiwaniu nowych możliwości biznesowych, bracia wpadli na pomysł, by produkować grzejniki żeliwne – zdecydowanie najbardziej popularne w tamtym czasie. Jeden z braci, Robert, zaobserwował, że wiele ciężarówek posiada zestaw rur, które wystawione na działanie powietrza umożliwiają chłodzenie. Wpadł na pomysł odwrócenia tej zasady i podgrzewania rur. Pierwsze próby spawania rur stalowych w zestawie były udane: prototypy były wytrzymałe, nawet pod ciśnieniem. Kiedy prototypy były gotowe do produkcji na pełną skalę, sześciu z siedmiu braci ponownie połączyło siły i rozpoczęło produkcję grzejników rurowych stalowych. Wystąpiono także o patent. Dnia 15 października 1930 r. bracia postanowili założyć spółkę pod nazwą „Gebrüder Zehnder” – Bracia Zehnder. Inżynierowie ogrzewania w Szwajcarii szybko zdali sobie sprawę z zalet grzejnika Zehnder, użycie bowiem rur stalowych dawało architektom i instalatorom swobodę określenia ich wymagań co do wymiarów. Trzy razy lżejsze od modeli z żeliwa, były także bardziej estetyczne. Ich proste, funkcjonalne kształty wkomponowywały się we współczesne koncepcje architektoniczne. Zewnętrzna forma tego klasycznego grzejnika pozostała praktycznie niezmieniona od czasu, kiedy po raz pierwszy się pojawił.

1934 – 1958 Udoskonalanie metod produkcji

W trakcie produkcji po nabyciu spawarek [Źródło: zehnder]

Pierwsze grzejniki były produkowane niemal w całości ręcznie, jednak przejście do produkcji zmechanizowanej odbyło się szybko. W kwietniu 1931 warsztaty zawierały już osiem dużych maszyn elektrycznych z jednosilnikowymi napędami. Jednak produkcja grzejników rurowych – stalowych była nadal bardzo pracochłonna, ponieważ wymagała wielu różnych faz, przede wszystkim sprawdzenia, czy urządzenie jest szczelne. W 1934/35 bracia Zehnder nabyli spawarki – oznaczało to, że rury stalowe mogą być teraz połączone mechanicznie z główkami – było to pierwsze znaczące ulepszenie. Maszyna tworzyła łuk pomiędzy przylegającymi końcami rur i główkami, który powodował ogrzewanie materiału do temperatury topnienia. Umożliwiało to uzyskanie jednorodnej i bardzo mocnej spoiny.

1980 Pierwszy grzejnik łazienkowy

Ze względu na duży popyt na produkty marki Zehnder, firma rozpoczęła ekspansję na kolejne rynki. W 1980 r. wyprodukowano pierwszy grzejnik tzw. łazienkowy, przystosowany do suszenia ręczników – Zehnder Universal. Dzięki dbałości o formę i najdrobniejsze detale Zehnder stał się już wkrótce pionierem segmentu grzejników dekoracyjnych. Zehnder Art Deco oraz Zehnder Sculptur to pierwsze grzejniki dekoracyjne na światowym rynku.

1986 – 2000 Oryginalny Zehnder Charleston

W roku 1986 spółka Zehnder Holding AG została wprowadzona do obrotu giełdowego. w 2000 roku Zehnder świętował 70. lecie grzejników żeberkowych i z tej okazji flagowy produkt marki otrzymał nazwę nawiązującą do czasów, w których został stworzony. Od tej pory znany będzie jako Zehnder Charleston.

2001 – 2002 Powstaje Zehnder Polska Sp. z o.o.

W roku 2001 premierę pod marką Zehnder miały rozwiązania w zakresie wentylacji komfortowej – dziś znane jako Zehnder Comfosystems. Zehnder Polska Sp. z o.o. powstała w roku 2002.

Od 2007

W 2007 na targach ISH we Frankfurcie, Zehnder zaprezentował swoje możliwości jako dostawcy kompletnych systemów do ogrzewania, chłodzenia i dostarczania świeżego powietrza. Efektywne energetycznie innowacje, obejmowały już wtedy także kompleksowe systemy promiennikowe. Na ten moment Zehnder jawi się jako marka inwestująca w badania i rozwój swoich produktów, przez co doskonale wpisuje się w trendy.

Źródło: zehnder.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz