Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Lista zielonych urządzeń i materiałów

Instytut Ochrony Środowiska — Państwowy Instytut Badawczy zaprasza do współtworzenia i korzystania z nowej listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają wymagania techniczne określone w programie „Czyste Powietrze”.

Lista zielonych urządzeń i materiałów
Lista zielonych urządzeń i materiałów [Źródło: ios.edu.pl]

Lista ZUM ma być pomocą dla wnioskodawców „Czystego Powietrza” w wyborze urządzeń i materiałów kwalifikujących się do dofinansowania. Ma ona przyspieszać także weryfikację wniosków w programie.

Reklama
oknonet.pl

Jest współtworzona przez producentów. Żeby wpisać urządzenie/materiał na listę wymagana jest rejestracja. Każde urządzenie i materiał, który zostanie zgłoszony do listy, zostanie zweryfikowany pod kątem przepisów i norm obowiązujących w naszym kraju, a następnie na niej umieszczony.

Baza nie stanowi zamkniętego katalogu. Oznacza to, że jeśli dane urządzenie lub materiał spełnia wymagania techniczne programu Czyste Powietrze, a nie zostało zgłoszone przez producenta do przedmiotowej bazy, to w dalszym ciągu istnieje możliwość umieszczenia tego urządzenia/materiału we wniosku o dofinansowanie. Lista zapełnia się sukcesywnie, w miarę wpływających zgłoszeń.

W bazie ZUM znajdują się: pompy ciepła powietrze-woda, pompy ciepła gruntowe, kotły kondensacyjne gazowe i olejowe, a także kolektory słoneczne. Każde urządzenie jest dokładnie opisane, na karcie produktu można znaleźć pełną dokumentację techniczną i etykietę energetyczną dla każdego modelu.

Źródło: ios.edu.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz