Reklama
konferencjaeuropower.pl

Czyste powietrze 3.0 – każdego będzie stać na wymianę pieca

Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

Czyste powietrze 3.0 - każdego będzie stać na wymianę pieca
Czyste powietrze 3.0 - każdego będzie stać na wymianę pieca [Źródło: portalsamorzadowy.pl]

W niedługim czasie ma powstać zespół roboczy, którego zadaniem będzie przygotowanie kolejnych propozycji zmian w programie antysmogowym “Czyste powietrze”. Ma być to “Czyste powietrze” 3.0 skierowane do osób, których nie stać na termomodernizację i wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne.

Zespół, do którego zostaną zaproszeni oprócz przedstawicieli administracji rządowej także reprezentanci organizacji pozarządowych, w tym polskiego alarmu smogowego oraz samorządów, ma powstać szybko, bo jeszcze w tym roku ma przedstawić propozycje rozwiązań, tak by mogły one zafunkcjonować w 2022 roku – poinformował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mirowski podkreślił, że samo podwyższenie dofinansowania do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji nie będzie w pełni skuteczne.

Obecnie w Czystym powietrzu refinansujemy inwestycje tzn. najpierw beneficjent sam musi wydać pieniądze na wymianę źródła ciepła i termomodernizację, a my później oddajemy część poniesionych kosztów. W przypadku osób najuboższych taki mechanizm nie zadziała, dlatego należy wprowadzić instrument prefinansowania inwestycji, czyli najpierw dać środki na inwestycję, przeprowadzić ją i potem ją rozliczyć – powiedział wiceszef Funduszu.

Mirowski przekazał, że “uproszczony” element trzeciej odsłony “Czystego powietrza” miałby pojawić się na początku 2022 roku. Cześć programu dedykowana osobom najuboższym miałaby w pełni zafunkcjonować od 2023 roku.

W tą część programu muszą się szczególnie włączyć samorządy, bo to one mają najlepsze narzędzia do identyfikacji takich osób. W przyszłym roku chcemy też z gminami +przećwiczyć+ wykorzystanie operatorów programu, czyli osób, które mają dotrzeć do niżej uposażonych osób, pokazać im korzyści płynące z termomodernizacji, przygotować i złożyć wspólnie z wnioskodawcą wniosek o dotację, przeprowadzić beneficjenta niejako za rękę przez inwestycje, a także pomóc rozliczyć zrealizowane zadanie inwestycyjne – wyjaśnił wiceprezes.

W programie “Czyste powietrze” podstawowy poziom dotacji wynosi do 25 tys. zł, a dla osób mniej zamożnych podwyższony poziom dofinansowania umożliwia uzyskanie dotacji nawet do 32 tys. zł. Dotacje mogą być wyższe o 5 tys. zł, jeśli beneficjenci zdecydują się na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (czyli w sumie jest to odpowiednio: 30 i 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji).

Od pierwszego lipca br. wzrosną progi dochodowe uprawniające do uzyskania wyższej dotacji w programie. W przypadku gospodarstw wielorodzinnych ten próg wyniesie 1564 zł na osobę (było 1400, czyli wzrośnie o 164 zł), a gospodarstwa jednoosobowego 2189 zł (było 1960 zł, czyli wzrośnie o 229 zł). Obecnie z podwyższonego dofinansowania korzysta ok. 30 proc. beneficjentów programu.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz