Reklama
konferencjaeuropower.pl

Ogrzewanie i chłodzenie domu matami kapilarnymi. Czy warto?

Maty kapilarne to nowoczesny system powierzchniowego ogrzewania i chłodzenia budynku mieszkalnego lub komercyjnego. Pełni funkcję ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji – stabilizując temperaturę i utrzymując komfort przez cały rok.

Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe matami kapilarnymi
Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe matami kapilarnymi [Źródło: ibsenergia.pl]

Istotą rozwiązania opartego o maty kapilarne są cienkie, włoskowate, elastyczne i polipropylenowe rurki, których średnica wewnętrzna ma 3 mm. Każda rurka kapilarna jest oddalona od drugiej zaledwie o ok. 1 cm, co sprawia, że na 1 m kw. przypada prawie 100 rurek.

To istotna dla użytkownika różnica między ogrzewaniem kapilarnym a podłogowym, gdzie rozstaw rur sprowadza się do ok. 10-15 cm. Wszystkie rurki są hydraulicznie połączone, przepływ kapilarny jest równomierny na całej płaszczyźnie, czego wynikiem jest efektywne ogrzewanie (lub naturalne chłodzenie w okresie letnim) na zasadzie promieniowania.

System mat kapilarnych w odróżnieniu od tradycyjnego wodnego ogrzewania podłogowego, wykonany jest w najnowszej technologii z elastycznego oraz trwałego tworzywa sztucznego. Lekkość oraz trwałość konstrukcji pozwala na zamontowanie mat w dowolnym miejscu – w podłodze, na suficie lub na bocznych ścianach. Do pokrycia mat kapilarnych wystarczy wylewka cementowa lub gładź gipsowa o grubości 1 cm – dlatego maty w szybki i efektywny sposób oddają ciepło do pomieszczenia.

Instalując maty kapilarne, tworzymy energooszczędny system grzewczy, działający na małych parametrach zasilania, jednocześnie bez dodatkowych urządzeń oraz kosztów otrzymujemy naturalną i zdrową klimatyzację w okresie letnim.

Maty kapilarne są rozwiązaniem odpornym na korozję, zapychanie się, charakteryzują się zdolnością samo odpowietrzania. Niewątpliwą zaletą jest niewielka grubość oraz elastyczność pozwalająca na montaż praktycznie na każdej powierzchni, niezależnie od jej kształtu.

Maty kapilarne możemy zamontować:

  • montaż w podłodze: maty zalewamy cienką warstwą wylewki betonowej lub układamy je bezpośrednio na kleju, dzięki temu układ posiada małą bezwładność cieplną i można nim odpowiednio szybko sterować. Efektywność działania mat kapilarnych jest o ponad 300% większa od tradycyjnego ogrzewania podłogowego;
  • montaż w suficie: montaż na stropach betonowych, prefabrykowanych, sufitach podwieszanych oraz stropach wykańczanych płytami g-k, panelami lub tynkiem. To optymalny system ogrzewania, kiedy na zasadzie promieniowania energię pochłaniają ściany, podłoga, a przede wszystkim domownicy;
  • montaż ścienny: maty w ścianie zapewniają funkcję grzewczo-chłodzącą. Grzejnikiem jest tu cała płaszczyzna ściany, która może zostać wykończona w dowolny sposób. Ciepło oddawane jest przez promieniowanie, całej ściany z optymalna temperaturą w zimie i lecie;
  • montaż na poddaszach: montaż na poddaszu pozwoli szybko nagrzać pomieszczenie zimą, a latem zapewnić przyjemny chłód. Dzięki stałemu odprowadzaniu nadmiaru ciepła z sufitu, maty pomagają osiągnąć optymalny mikroklimat i zapobiegają przegrzewaniu wnętrz.

Inwestując w maty kapilarne zapewniamy sobie równomierny rozkładu temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach jak również zapewnia znaczne oszczędności energii. Pomieszczenia są równomiernie ogrzewane, nie występują strefy z dużymi wahaniami temperatur. Obiekty budowlane są zdrowe, wolne od pleśni, wewnątrz panuje naturalna wilgotność oraz korzystny mikroklimat.

Zastosowanie mat kapilarnych jest idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergie, ale również dla osób narażonych na przebywanie w pomieszczeniach zakurzonych. Ogrzewanie lub chłodzenie odczuwa się natychmiastowo. Czas nagrzania tradycyjnej podłogówki – około 3 godzin, a mat kapilarnych około 15 minut.

Chłodzenie w lecie za pomocą mat następuje poprzez obniżenie temperatury czynnika chłodzącego do 16-18 stopni.

Źródło: ibsenergia.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz