Reklama
https://kongresmove.pl/pl

Kocioł indukcyjny – czy może być alternatywą dla pompy ciepła?

Kotły indukcyjne wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej, dzięki której przepływający przez rdzeń pieca prąd indukcyjny (wirowy) zamienia się w ciepło. Zjawisko indukcji wykorzystywane jest także w popularnych kuchennych płytach grzewczych czy też w piecach hutniczych do wytopu stali.

Kocioł indukcyjny - czy może być alternatywą dla pompy ciepła?
Kocioł indukcyjny - czy może być alternatywą dla pompy ciepła? [Źródło: ekowiktor.pl]

W kotle indukcyjnym nie występują grzałki oporowe, ogrzanie czynnika następuje w wyniku przekształcenia energii elektrycznej w prądy wirowe i wytworzeniu w uzwojeniu pierwotnym pola elektromagnetycznego. Płyn chłodzący (woda) znajdujący się w rurze wewnątrz cewki jest poddawany silnemu nagrzewaniu, a proces cyrkulacji zapewnia jego przejście do systemu grzewczego, eliminując w ten sposób możliwość przegrzania.

Reklama
oknonet.pl

Zjawisko indukcji elektromagnetycznej, jakie zostało wykorzystane w urządzeniu sprawia, że kocioł nagrzewa wodę w bardzo szybkim tempie, cechuje się wysoką sprawnością sięgającą 99% i dużo mniejszym zużyciem energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnych urządzeń grzewczych dochodzącym do 30 %.

Sprawność kotła indukcyjnego może utrzymywać się na poziomie sięgającym 99%-100%, co oznacza, że z jednego kilowata energii uzyskamy jeden kilowat energii cieplnej. Tak wysoka sprawność urządzenia klasyfikuje go w klasie energetycznej A+

Zgodnie z dyrektywą UE efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń dla kotłów elektrycznych musi być dostosowana do ich efektywności użytkowej przez tak zwany współczynnik konwersji. Wskaźnik ten wyraża średnią efektywność produkcji energii w UE szacowaną na 40%. Oznacza to, że na etykiecie energetycznej kocioł elektryczny, zamiast wydajności prawie 100%, może mieć maksymalnie 40%. Z tego powodu, zamiast klasy A może mieć co najwyżej klasę D.

Jakie zalety ma zastosowanie kotłów indukcyjnych?

Brak części mechanicznych oraz skomplikowanej elektroniki decydują o niskiej awaryjności i długowieczności kotłów indukcyjnych (producent ich żywotność określił na 25 lat). W systemach grzewczych zasilanych kotłem indukcyjnym zachodzi zjawisko elektromagnetycznego uzdatniania wody, co zapobiega przyklejaniu się kamienia kotłowego wewnątrz rur, zaworów, pomp i innych urządzeń systemu centralnego ogrzewania. Efekt ten wpływa nie tylko na pracę samego kotła, ale również decyduje o większej sprawności oraz żywotności całego systemu grzewczego.

Kociol indukcyjny

​Kotły indukcyjne należą do pierwszej klasy bezpieczeństwa pożarowego i elektrycznego, dzięki czemu można je zainstalować w dowolnym pomieszczeniu. Do pracy potrzebują wyłącznie energii elektrycznej, nie ma więc zagrożenia zatruciem spalinami, czy gazem. Prawidłowe podłączenie gwarantuje, że jest to urządzenie całkowicie bezpieczne pod każdym względem.

Dynamicznie rozwijająca się i coraz bardziej popularna technologia produkcji energii “ze słońca” doprowadziła do systematycznego spadku cen na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Kocioł indukcyjny zasilany energią pochodząca z takiej właśnie instalacji pozwoli na darmowe ogrzewanie przez wiele lat i obniży znacząco całkowite koszty utrzymania gospodarstwa domowego.

Koszt montażu kotła indukcyjnego jest nieporównywalnie niższy od jakichkolwiek innych systemów grzewczych. Brak obowiązkowych przeglądów instalacji wentylacyjnej, komina oraz wszystkich obowiązkowych okresowych przeglądów decyduje o tym, że jest on również tańszy w użytkowaniu.

Źródło: ekowiktor.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz