Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

EDP w Polsce z ponaddwukrotnym wzrostem zakontraktowanej mocy w projektach rozproszonej generacji fotowoltaicznej

W 2023 roku polscy przedsiębiorcy konsekwentnie stawiali na zrównoważony rozwój i zieloną energię. EDP Energia Polska, dostawca rozwiązań PV dla biznesu, w ubiegłym roku wraz ze spółkami zależnymi zawarł ponad 660 kontraktów z firmami działającymi w Polsce. Jest to ponaddwukrotny wzrost względem 2022 roku. Nowe umowy przełożyły się na ponad 100 MWp zakontraktowanej mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Taka ilość energii mogłoby zasilić ponad 20 tysięcy domów.

EDP w Polsce z ponaddwukrotnym wzrostem zakontraktowanej mocy w projektach rozproszonej generacji fotowoltaicznej
EDP w Polsce z ponaddwukrotnym wzrostem zakontraktowanej mocy w projektach rozproszonej generacji fotowoltaicznej

EDP Energia Polska (EDP EP), będąca częścią globalnej grupy EDP, od 2020 roku wspiera transformację energetyczną polskiego biznesu, oferując rozwiązania fotowoltaiczne oraz różne modele finansowania. Najnowsze wyniki potwierdzają wysokie zainteresowanie firm odnawialnymi źródłami energii. EDP w Polsce w 2023 roku podpisało 665 kontraktów. Oznacza to, że statystycznie niemal codziennie dwie kolejne firmy podejmowały decyzję o zainwestowaniu w fotowoltaikę EDP.

 

Dostrzegamy, że zainteresowanie wśród polskich przedsiębiorców zieloną energią, szczególnie fotowoltaiką, stale rośnie. Żeby odpowiedzieć na te potrzeby i wesprzeć biznes, chcemy podzielić się wiedzą i doświadczeniem, jakie posiadamy w EDP EP. Od 2020 roku jesteśmy stałym elementem polskiej transformacji energetycznej i wierzymy, że wraz Polskim Kongresem Klimatycznym możemy przyspieszyć zmiany na lepsze – mówi Remigiusz Piwowarski, Dyrektor ds. Rozwoju w EDP Energia Polska.

Rekordowa liczba umów zawartych przez EDP EP w 2023 roku przełożyła się na ponaddwukrotny (124%) wzrost zakontraktowanej mocy w porównaniu do roku 2022. EDP w Polsce w 2023 roku zakontraktowało ponad 100 MWp mocy w ramach projektów rozproszonej generacji fotowoltaicznej. Jest to najwyższy roczny wynik od początku działalności firmy w Polsce. Dla porównania taka moc wystarczyłaby do zasilenia aż 20 340 domów jednorodzinnych .

Dzięki zrównoważonym źródłom energii EDP w Polsce wspiera transformację energetyczną polskiej gospodarki i zmniejsza wpływ rodzimego biznesu na środowisko. Zawarte w 2023 roku umowy pozwolą ograniczyć emisje CO2 o ponad 80 tysięcy ton rocznie. Do wchłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla matka natura potrzebowałaby 13 i pół miliona dorosłych drzew. Poza obniżaniem śladu węglowego, instalacja paneli fotowoltaicznych pozwoli także firmom obniżyć rachunki za prąd.

Grupa EDP to nie tylko energia słoneczna i wiatrowa. W marcu spółka zrobiła kolejny krok w kierunku dekarbonizacji klientów z branż energochłonnych, łącząc siły z dostawcą zeroemisyjnego ciepła Rondo Energy. Partnerstwo pozwoli wykorzystywać energię odnawialną z wiatru i słońca do wytwarzania ciepła. Zasilanie ciepła przemysłowego energią odnawialną na całym świecie to szansa na pozyskanie 7 TW dodatkowych, zrównoważonych źródeł mocy. Jest to jedna kluczowych technologii naszych czasów, która może szybko i na dużą skalę przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Z miesiąca na miesiąc potwierdzamy, że nasza oferta odpowiada na oczekiwania przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w niezależne i zrównoważone źródła energii. Te wyniki odzwierciedlają nasz wkład w budowanie energetyki zero i niskoemisyjnej. Cieszymy się, że możemy napędzać polską gospodarkę czystą energią, dzieląc się doświadczeniem grupy EDP, światowego lidera zrównoważonych rozwiązań. Nie zamierzamy zwalniać tempa. Będziemy nadal wspierać polski biznes, oferując rozwiązania, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ale także na stałe uzyskać dostęp do niezależnych źródeł energii – mówi Ireneusz Kulka, Country Manager EDP Energia Polska.

Wysokie zainteresowanie rozwiązaniami EDP w Polsce wpisało się w światowe trendy. W 2023 roku grupa EDP współpracując z klientami B2B zakontraktowała łącznie 623 MWp w Polsce i w krajach takich jak Portugalia, Hiszpania, Włochy, Belgia, Holandia czy Brazylia. Przełożyło się to na wzrost na poziomie niemal 80% w porównaniu do 2022. W efekcie grupa posiada łącznie około 1 500 MWp zakontraktowanej mocy na tych rynkach.

Elastyczna oferta

EDP uwzględnia potrzeby poszczególnych przedsiębiorstw, ich strategie zrównoważonego biznesu czy możliwości finansowe, oferując różne modele finansowania. W ten sposób klienci mogą uzyskać dostęp do czystego źródła energii poprzez płatność z góry, dzieląc koszt na raty czy w ramach modelu usługowego.

Szczególnie interesującym rozwiązaniem dla firm, które nie chcą z góry opłacać inwestycji i jednocześnie korzystać z zielonej energii, jest usługa PV-as-a-service. W tym modelu za obsługę, konserwację oraz koszt instalacji odpowiada EDP, a oszczędności na rachunkach za energię są widoczne od razu po uruchomieniu fotowoltaiki. Tego rodzaju innowacje mogą przyspieszyć transformację energetyczną, szczególnie mniejszych i średnich przedsiębiorstw, które dysponują ograniczonym kapitałem. Zdaniem EDP każda firma powinna móc wdrożyć własne zrównoważone praktyki, które są niezbędne dla rozwoju nowoczesnego biznesu w dłuższej perspektywie.

EDP Energia Polska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz