Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – jak to się robi?

Na ten moment fotowoltaika jest w fazie wzrostu i szybkiego rozwoju, jednak panele fotowoltaiczne, jak każda technologia, starzeje się, dlatego warto zastanowić się nad sposobami jej ekologicznej utylizacji. Szacuje się, że po 2025 roku powinna nastąpić wymiana paneli fotowoltaicznych z pierwszej fali montażu.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych - jak to się robi?
Utylizacja paneli fotowoltaicznych - jak to się robi? [Źródło: stiloenergy.pl]

Obecnie w Polsce panele słoneczne traktowane są tak, jak inne urządzenia elektroniczne. Chcąc zutylizować panele fotowoltaiczne, należy trzymać się zasad, jak w przypadku utylizacji innych elektrośmieci. Najczęściej stosowanymi modułami na rynku fotowoltaiki są moduły krzemowe i cienkowarstwowe.

Krzemowe moduły fotowoltaiczne w pierwszej kolejności demontujemy i oddzielamy od siebie części aluminiowe i szklane. Szkło jest materiałem, który możemy nawet w 90% przetopić i użyć ponownie, tak samo można zrobić z elementami metalowymi. Pozostałe elementy zaś, poddaje się obróbce cieplnej w temperaturze 500°C. Pod wpływem obróbki termicznej plastikowe elementy odparowują i pozostają ogniwa krzemowe, które odporne są na działanie wysokich temperatur. Taki zabieg zwiększa efektywność całego procesu, a przetwarzany plastik jest w stanie pokryć dużą część zapotrzebowania cieplnego infrastruktury.

Warto także podkreślić, że aż 80% ogniw krzemowych może zostać wykorzystanych ponownie. Te, które są najlepszym stanie technicznym, mogą być trawione przy użyciu kwasu, a następnie wzbogacane tak, że przywrócone zostają ich właściwości. Pozostałe ogniwa krzemowe są natomiast przetapiane do formy tzw. wafli, a z tych wytwarzane są nowe moduły fotowoltaiczne.

Cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne – recykling

W przypadku recyklingu modułów cienkowarstwowych wykorzystana jest metoda rozdrabniania całego elementu za pomocą niszczarki, która rozdrabnia panel do frakcji 4-5 mm. Sprawia to, że szklany laminat, który utrzymuje cały moduł, pęka, a dzięki temu swobodnie się go usuwa. Podobnie jak w przypadku modułów krzemowych, tak samo z modułów cienkowarstwowych, nawet ponad 90% szkła można odzyskać do ponownego użycia.

Na tym etapie pozostają dwa materiały wymagające dalszego rozdzielenia:

  • metal w formie stałej,
  • metal w formie płynnej.

Rozdzielenie tych materiałów odbywa się poprzez wprawienie części stałych w ruch obrotowy. Dzięki temu zabiegowi metal w stanie ciekłym spływa do specjalnego pojemnika. Wyodrębnione w ten sposób materiały poddaje się następnie czyszczeniu oraz dalszej obróbce.

Kto powinien zajmować się recyklingiem paneli fotowoltaicznych?

Zarysowany powyżej proces utylizacji paneli fotowoltaicznych nie jest jednak stosowany, dlatego że w większości krajów nie istnieją zapisy, które jednoznacznie regulują recykling urządzeń fotowoltaicznych. Prawo Unii Europejskiej zaleca jedynie, aby kosztami recyklingu urządzeń PV obciążało się producentów. Nasuwa się zatem pytanie kto powinien się zajmować recyklingiem paneli słonecznych – producenci czy wyspecjalizowane firmy?

Na polskim rynku działają zakłady, które specjalizują się w utylizacji elektrośmieci. To właśnie te firmy zajmują się przetwarzaniem różnego rodzaju odpadów elektrycznych, w tym paneli fotowoltaicznych, i to tam urządzenia te przechodzą m.in. proces recyklingu. Recyklingiem interesuje się też wiele firm produkujących panele fotowoltaiczne. Pracują one w dużej mierze nad obniżeniem kosztów tego procesu, tak aby był on bardziej ekonomiczny.

Co współcześnie dzieje się z uszkodzonymi panelami PV?

W przypadku uszkodzonych paneli słonecznych sytuacja jest prosta i bardzo korzystna dla ich użytkowników – gwarancja na ich wydajność wynosi 25–30 lat – w związku z tym panele odsyła się do producenta, który wymienia je na sprawne. Większość modułów dostępnych na polskim rynku powstała w ostatnich 3–4 latach, w związku z czym nadal podlegają one wymianie i jeszcze przez długie lata będą jej podlegać.

Rozwój infrastruktury do recyklingu modułów fotowoltaicznych jest jednak koniecznością. Choć obecnie działająca jest dziś w zupełności wystarczająca, to trzeba pamiętać, że cały czas rynek instalacji fotowoltaicznych się rozwija. Przed zadaniem utylizacji modułów fotowoltaicznych z pierwszych lat instalacji staniemy za około pięć lat. W kolejnych latach zmierzymy się z utylizacją tych wszystkich paneli, które montowano na fali rosnącej popularności fotowoltaiki. Jednak przedsięwzięcia, które mają współcześnie miejsce, są w stanie podołać temu zadaniu.

Źródło: stiloenergy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz