Reklama
https://h2poland.com.pl/

Monitoring i diagnostyka modułów fotowoltaicznych – drony z kamerą termowizyjną

Moduły fotowoltaiczne, to praktycznie bezobsługowe urządzenia. Połączone w szeregi tworzą elektrownie fotowoltaiczne nazywane potocznie farmami. Ze względu na pracę w warunkach atmosferycznych oraz wymogi ekonomiczne konieczne jest wykonywanie okresowych kontroli w celu wykrycia usterek, oraz wad powstałych w trakcie eksploatacji.

Monitoring i diagnostyka modułów fotowoltaicznych – drony z kamerą termowizyjną

Szybki rozwój nowych technologii i cyfryzacji wpływa coraz intensywniej na rozwój technik badawczych wykorzystywanych do oceny stanu technicznego urządzeń i instalacji. Są one wsparciem dla człowieka w podnoszeniu bezpieczeństwa ludzi, mienia i środowiska. 

Reklama
oknonet.pl

Obiektów do badań jest coraz więcej, są one coraz bardziej skomplikowane i zaawansowane technologicznie. To też jest przyczynkiem do poszukiwań nowych technik badawczych.

Obecnie dzięki dronom, które mogą być wyposażone w systemy antykolizyjne, można z powodzeniem wykonywać inspekcje przestrzeni zamkniętych. Drony zaś wyposażone w specjalne wysokorozdzielcze i termowizyjne kamery, mogą pomóc ocenić stan techniczny urządzeń na wysokościach np. żurawi wieżowych lub zastąpić żmudne i trudne terenowo badania farm wiatrowych, lub fotowoltaicznych. 

Dane z kamer zainstalowanych na dronie są przekazywane zdalnie do operatora drona i jednocześnie zapisywane na karcie SD. Daje to możliwość bardzo wnikliwej analizy materiału odtwarzanego na komputerze.

Wykonanie inspekcji termowizyjnej elektrowni fotowoltaicznej z wykorzystaniem drona jest możliwe jedynie w II i III kwartale roku. W ciepłych, letnich miesiącach, gdy słońce góruje wysoko nad widnokręgiem, energia docierająca do modułów fotowoltaicznych pozwala na wykrycie w obrazie termowizyjnym nieprawidłowości w działaniu modułów.

Inspekcje termowizyjne z wykorzystaniem dronów są dużo efektywniejsze niż tradycyjne czasochłonne inspekcje termowizyjne z wykorzystaniem ręcznych kamer termowizyjnych. Przy zastosowaniu ręcznych kamer termowizyjnych zdjęcia termowizyjne modułów są wykonywane przez wiele dni, a następne analizowane przez wykwalifikowaną kadrę.

Przy wykorzystaniu dronów cały proces inspekcji jest w praktyce półautonomiczny. Operator drona w odpowiednim oprogramowaniu planuje lot z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych parametrów potrzebnych do wykonania prawidłowej inspekcji termowizyjnej modułów. Są to przede wszystkim wysokość, prędkość oraz tor lotu, odpowiedni kąt ustawienia kamery względem modułów i prawidłowy dobór parametrów kamery do panujących warunków atmosferycznych.

Pełna treść artykułu

Piotr Niemczyk, Grzegorz Łukasiewicz, Piotr Karwowski
Urząd Dozoru Technicznego

Źródło: Inspektor-Technika i Bezpieczeństwo Nr 4/2022

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz