
Korzyści z prosumenta lokatorskiego
Wprowadzenie nowego pojęcia do systemu dofinansowań instalacji fotowoltaicznych, jakim jest prosument lokatorski, ma zachęcić mieszkańców budynków wielorodzinnych do stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE) a w dłuższej perspektywie przynieść oszczędności finansowe. Obecnie system dopłat do instalacji obejmował przede wszystkim prosumentów indywidualnych, czyli właścicieli domów jednorodzinnych. Dla budynków wielolokalowych możliwością działania był prosument zbiorowy (czyli udziały w instalacji wspólnej lokatorów, którzy wykupią takie udziały). Jednak jak dotąd nie powstała żadna instalacja prosumenta zbiorowego.
Zmiany po wprowadzeniu prosumenta lokatorskiego, o jakich zapewniano na konferencji ogłaszającej program to m.in.:
- Zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej.
- Autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej.
- Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela.
- Przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby.
- Prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.
Grant na OZE
Jak przekazał Waldemar Buda podczas konferencji prasowej rząd planuje przeznaczyć na program 500 mln z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach prefinansowania inwestycji zaplanowanych w KPO. O dofinansowanie do 50% od 1 lutego 2023 roku będą mogły starać się wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i TBS-y składając wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego. Dotacja obejmie zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%. Grantem będą też objęte instalacje wspomagające jak magazyny energii czy pompy ciepła.
Źródło: www.gov.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.