Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Prosument lokatorski dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło nowy program wsparcia dla inwestycji w OZE, który tym razem skierowany jest do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Rząd ma zapewnić dofinansowanie połowy kosztów inwestycji w ogniwa słoneczne dla wskazanych podmiotów. Program obejmie nie tylko panele fotowoltaiczne, ale też pompy ciepła i magazyny energii.

Prosument lokatorski dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Korzyści z prosumenta lokatorskiego

Wprowadzenie nowego pojęcia do systemu dofinansowań instalacji fotowoltaicznych, jakim jest prosument lokatorski, ma zachęcić mieszkańców budynków wielorodzinnych do stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE) a w dłuższej perspektywie przynieść oszczędności finansowe. Obecnie system dopłat do instalacji obejmował przede wszystkim prosumentów indywidualnych, czyli właścicieli domów jednorodzinnych. Dla budynków wielolokalowych możliwością działania był prosument zbiorowy (czyli udziały w instalacji wspólnej lokatorów, którzy wykupią takie udziały). Jednak jak dotąd nie powstała żadna instalacja prosumenta zbiorowego.

Zmiany po wprowadzeniu prosumenta lokatorskiego, o jakich zapewniano na konferencji ogłaszającej program to m.in.:

  • Zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej.
  • Autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej.
  • Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela.
  • Przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby.
  • Prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.

Grant na OZE

Jak przekazał Waldemar Buda podczas konferencji prasowej rząd planuje przeznaczyć na program 500 mln z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach prefinansowania inwestycji zaplanowanych w KPO. O dofinansowanie do 50% od 1 lutego 2023 roku będą mogły starać się wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i TBS-y składając wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego. Dotacja obejmie zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%. Grantem będą też objęte instalacje wspomagające jak magazyny energii czy pompy ciepła. 

Źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz