Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Jak wygląda proces instalacji fotowoltaiki w 7 krokach?

Ilość i moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie z roku na rok. W lutym 2023 r. powstało 14354 nowych instalacji PV, a ich łączna moc wyniosła 320,08 MW. Jednocześnie całkowita moc wszystkich dotychczasowych instalacji fotowoltaicznych wyniosła 12744,3 MW. Oznacza to wzrost o 49,6% w porównaniu do lutego ubiegłego roku, kiedy zanotowano wynik na poziomie 8521,4 MW. Osiągnięcie takich wyników nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie montaż fotowoltaiki przez milion Polaków. Jak wygląda proces instalacji fotowoltaiki? Dowiecie się z artykułu poniżej.

Jak wygląda proces instalacji fotowoltaiki w 7 krokach?
Jak wygląda proces instalacji fotowoltaiki w 7 krokach?

Proces instalacji fotowoltaiki – krok po kroku:

  1. Pierwszym krokiem, który należy spełnić podczas inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest przeprowadzenie audytu w miejscu montażu. Krok ten jest kluczowy, aby określić możliwości montażowe, moc przyłączeniową, stan rozdzielni głównej, rodzaje zabezpieczeń oraz ocenić pomieszczenie, w którym będzie znajdować się falownik (inwerter).
  2. Kolejnym etapem jest przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej, na który składa się odpowiedni dobór mocy instalacji do wartości zużycia energii, mocy przyłączeniowej, dostępności miejsca na dachu, azymutu, czyli kierunku oraz nachylenia dachu, a w przypadku instalacji fotowoltaicznej na gruncie – dostępności miejsca na działce. Dodatkowo określane jest odpowiednie ułożenie modułów, tak aby uzysk z energii elektrycznej był jak najwyższy.
  3. Trzecim, decydującym krokiem jest podpisanie umowy i doprecyzowanie wszelkich formalności. Warto zaznaczyć, że dzięki obecnym programom dotacyjnym można otrzymać wysokie dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej czy innych dodatkowych urządzeń, a nawet uzyskać kredyt, co jest szczególnie korzystne dla osób, które nie posiadają wystarczających zasobów finansowych na uruchomienie inwestycji.
  4. Po podpisaniu umowy przechodzimy do montażu instalacji fotowoltaicznej. To właśnie w tym kroku, ekipy przyjeżdżają w dogodnym dla klienta terminie i wykonują montaż modułów, inwertera oraz pozostałych komponentów na podstawie przygotowanego wcześniej projektu. Prace montażowe trwają zwykle 1-2 dni. Całkowity czas uzależniony jest od wielkości instalacji, czy warunków atmosferycznych.
  5. Piątym krokiem jest zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego, które może być wykonane na podstawie wcześniej uzyskanego pełnomocnictwa. Dzięki tej czynności, formalności, które musi wykonać nowy właściciel instalacji fotowoltaicznej, zostają ograniczone do minimum.
  6. Przedostatnim krokiem jest przyłączenie oraz wymiana licznika przez zakład energetyczny, który jest przełomowym momentem – od tej chwili instalacja może zostać uruchomiona, a panele fotowoltaiczne zaczynają produkcję prądu.
  7. Ostatnim krokiem jest przesłanie klientowi dokumentacji powykonawczej, która zawiera opis wykonanych prac, karty katalogowe zastosowanych produktów a także kart gwarancyjnych. Po montażu instalacji fotowoltaicznej klient może liczyć na obsługę posprzedażową, która obejmuje bieżący monitoring instalacji, a w przypadku awarii natychmiastową pomoc.

2

Zainwestuj w fotowoltaikę

Przytoczone na początku artykułu dane nie pozostawiają żadnych wątpliwości – popularność fotowoltaiki wciąż rośnie, a jej wybór to wysoce opłacalna inwestycja. Opisany krok po kroku proces instalacji fotowoltaiki, pozwala poznać całą procedurę inwestycji – od pierwszych pomiarów, przez formalności, montaż, wymianę licznika, aż po uruchomienie instalacji i bieżący monitoring.

Decydując się na fotowoltaikę, warto skorzystać z dodatkowego wsparcia finansowego, czyli dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 5.0. Wysokość dotacji zależy od szerokości zakresu inwestycji – prosument może otrzymać dotację w wysokości 6 000 zł decydując się tylko na zakup fotowoltaiki (moc instalacji fotowoltaicznej musi zawierać się w przedziale 2 – 10 kWp) lub 7 000 zł w przypadku inwestycji w dodatkowe urządzenia np. magazyn energii, na który także może otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 16 000 zł, czy system zarządzania energią HEMS/EMS – do 3 000 zł. Całkowita maksymalna kwota dofinansowania w programie Mój Prąd 5.0 wynosi 58 tys. złotych.

Po więcej informacji zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta – KONTAKT

House Solutions Sp. z o.o.

Kalwaryjska 33
30-504 Kraków
tel.: 732 732 252
email: [email protected]
www: house-solutions.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz