Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Rekordowa ilość wydanych warunków przyłączenia dla fotowoltaiki

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez czterech największych operatorów sieci dystrybucyjnej (OSD) w Polsce, w ostatnim kwartale 2020 roku wydano 1,8 GW  warunków przyłączeń, co czyni ten kwartał rekordowym.

Inwestycja w fotowoltaikę coraz bardziej opłacalna
Inwestycja w fotowoltaikę coraz bardziej opłacalna [Źródło: elve.pl]

Na poniższym wykresie przedstawiono, iż z kwartału na kwartał OSD wydają coraz więcej warunków przyłączenia dla elektrowni fotowoltaicznych. Pierwszy kwartał 2020 odnotował łącznie 641 MW, II kw. – 838 MW, a III kw. – 1174 MW.

Łącznie w 2020 roku wydano 4,4 GW warunków przyłączenia dla źródeł przyłączających się do sieci o napięciu wyższym niż 1 kV.

Warunki przyłączenia wydane tylko w 2020 roku dla samych farm fotowoltaicznych przekroczyły już obecną całkowitą moc zainstalowaną w fotowoltaice, które wg danych ARE S.A. na koniec 2020 roku wynosi 3,96 GW.

Wydane warunki przyłączenia

Najwięcej warunków przyłączenia dla fotowoltaiki w 2020 roku wydała ENEA Operator. Łączna moc wydanych warunków przyłączenia dla projektów fotowoltaicznych na terenie działania tego operatora wynosiła 2,2 GW. Moc warunków wydanych przez ENEA Operator stanowią połowę całkowitej mocy wydanych warunków przyłączeń w 2020 roku w całej Polsce. Pozostałych trzech Operatorów wydało łącznie 2,2 GW warunków przyłączeń, w tym Tauron Dystrybucja wydał ich w 2020 roku łącznie około 480 MW, PGE Dystrybucja wydała 775 MW zaś ENERGA Operator 963 MW.

Według stanu na koniec 2020 roku warunki przyłączenia do sieci posiada ponad 5,6 tys. projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy prawie 10 GW. Wśród tych 10 GW są projekty, które już wzięły udział w aukcjach OZE, ale nie zdążyły się jeszcze wybudować i rozpocząć wytwarzania energii – są to głównie projekty z aukcji 2019 i 2020, których potencjał szacuje się na 2,3 GW.

Wzmożona aktywność deweloperska świadczy o niesłabnącym dynamicznym rozwoju rynku fotowoltaicznego w Polsce. Rok 2020 odznaczył się prężnym rozwojem tego sektora. Według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej ilość wydawanych warunków przyłączenia dla farm PV oraz fakt, że w ostatniej aukcji OZE w małym koszyku nadpodaż projektów była dwukrotna, pozwala wnioskować, że bieżący rok przyniesie ogromny rozwój w segmencie farm PV w Polsce. Nie tylko, jak to było do tej pory, farm o mocy 1 MW, ale również wielkoskalowych farm PV o mocy kilkudziesięciu MW.

Źródło: ieo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz