Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Przydomowa elektrownia wiatrowa – czy to się opłaca?

Jeśli mieszkasz w części Polski, w której często wieje wiatr, możesz czerpać z tego korzyści. Przydomowa elektrownia wiatrowa dostarczy Ci taniej i czystej energii elektrycznej. Ile to kosztuje, czy się opłaca i co musisz zrobić, aby postawić turbinę wiatrową na swojej posesji.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – czy to się opłaca?
Przydomowa elektrownia wiatrowa – czy to się opłaca?

Ile prądu daje przydomowa elektrownia wiatrowa?
Na wydajność przydomowej elektrowni wiatrowej najmocniej wpływają trzy czynniki:

  • moc turbiny wiatrowej,
  • warunki pogodowe na danym terenie,
  • wysokość turbiny i ukształtowanie terenu.

Decydujesz o tym, jaką moc ma przydomowa turbina wiatrowa. Natomiast nie masz żadnego wpływu na pogodę i liczbę wietrznych dni w roku. Gdy pogoda jest bezwietrzna, musisz czerpać prąd z sieci energetycznej.

Jak dobrać moc turbiny wiatrowej?
Na potrzeby domu jednorodzinnego wystarczy Ci przydomowa elektrownia wiatrowa 5 kW. Istnieją także modele o mniejszej mocy. Mała elektrownia wiatrowa może mieć np. 500 W. Jednak w praktyce nie sprawdzi się zbyt dobrze. Moc jest tak mała, że możesz nią zasilić co najwyżej elektrycznie sterowaną bramę wjazdową czy garażową. Elektrownia o mocy 3 kW wystarczy do energooszczędnego oświetlenia w domu i zasili mniejszy sprzęt AGD. Natomiast przydomowa elektrownia wiatrowa 5 kW produkuje prąd w takiej ilości, że wystarcza go nawet na wsparcie centralnego ogrzewania.

Elektrownia wiatrowa o mocy 10 kW zaspokoi zapotrzebowanie małego gospodarstwa rolnego. Większe instalacje, np. o mocy 50 kW, służą do produkcji prądu przeznaczonego na sprzedaż do sieci energetycznej. Ze względu na gabaryty oraz zapotrzebowanie, najlepszym wyborem może się okazać turbina o mocy 10kW. W przypadku dużych gospodarstw rolnych opłacalne może być założenie większej turbiny. Wszystko zależy od indywidulanych potrzeb i profilu energetycznego gospodarstwa.

Im większa moc elektrowni wiatrowej, tym wyższy koszt inwestycji. Duże wiatraki wraz z niezbędnym osprzętem są wydajniejsze, lecz znacznie droższe w budowie. Na zwrot włożonych pieniędzy możesz liczyć dopiero po kilkunastu latach.

Ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa?
Na pewno teraz się zastanawiasz: ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa? Czy możesz sobie pozwolić na taką inwestycję? Jak się pewnie domyślasz, cena elektrowni zależy od mocy turbiny. Istotny wpływ ma też koszt budowy instalacji. Podane niżej kwoty są orientacyjne i nie obejmują magazynów energii:

  • mała elektrownia wiatrowa 3 kW – ok. 40 000 zł
  • przydomowa elektrownia wiatrowa 5 kW – ok. 70 000 zł
  • osprzęt i turbina wiatrowa 10 kW – od ok. 100 000 zł

Jeżeli decydujesz się na przydomową elektrownię wiatrową, potraktuj ją jako wsparcie dla innych źródeł energii elektrycznej, w tym pobieranej z sieci energetycznej. Doskonale sprawdzają się połączenia turbin wiatrowych z instalacjami fotowoltaicznymi. Dwie technologie uzupełniają się, dzięki czemu rośnie liczba dni w roku, w których możliwa jest produkcja prądu z OZE.

 

elektrownia5

 

Czy opłaca się przydomowa elektrownia wiatrowa?

Przydomowa elektrownia wiatrowa może być użytecznym źródłem energii elektrycznej na własny użytek. Ponieważ jej budowa to inwestycja na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych, starannie przeanalizuj opłacalność projektu. Omawiamy zagadnienia, które należy uwzględnić przy planowaniu budowy elektrowni wiatrowej.

Przeanalizuj warunki pogodowe
Opłaca się budować przydomowe elektrownie wiatrowe w regionie Polski, w którym wiatr wieje przynajmniej przez 250 dni w roku, a jego prędkość nie spada poniżej 3-4 m/s.To najważniejszy warunek opłacalności wykorzystania wiatru do produkcji prądu. Jeżeli nie zostanie spełniony, to turbina wiatrowa nie zdoła wyprodukować tyle energii, aby w przewidywalnej przyszłości zwrócić nakłady zainwestowane w zakup i instalację wiatraka.

Dobierz odpowiednią moc turbiny
Kluczowe znaczenie ma turbina wiatrowa o optymalnie dobranej mocy. Pamiętaj, że energia z OZE nie zaspokoi wszystkich potrzeb energetycznych Twojego gospodarstwa domowego. Całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw prądu może okazać się nieopłacalne. Dlatego traktuj turbinę wiatrową jako sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. W systemie on grid (turbina podłączona do sieci publicznej) energię z wiatru możesz zużywać na bieżąco lub sprzedawać zewnętrznemu operatorowi. Im większa jest autokonsumpcja, tym większa opłacalność własnej produkcji energii elektrycznej. Dlatego dobierz elektrownię o takiej mocy, aby jak najmniej energii trafiało do zewnętrznego operatora.

Dywersyfikuj źródła energii elektrycznej
Elektrownie wiatrowe pracują wydajnie tylko przez część roku. Dlatego musisz zastanowić się, skąd czerpać prąd w bezwietrzne dni, w czasie konserwacji lub awarii wiatraka. W polskim klimacie wiatr wieje najintensywniej jesienią, zimą i wczesną wiosną. W ciepłej części roku wietrznych dni jest mniej, za to intensywnie i długo świeci słońce. Jeżeli wykorzystasz światło słoneczne do produkcji prądu, fotowoltaika uzupełni niedobór mocy dostarczanej przez turbinę wiatrową.

Zaplanuj magazyn energii elektrycznej
Jeżeli chcesz zmaksymalizować autokonsumpcję, utwórz magazyn energii produkowanej z wiatru. Odpowiednio pojemne akumulatory odbierają nadwyżki produkcji i pozwalają uzupełniać niedobory, gdy pogoda jest bezwietrzna. Pamiętaj jednak, że zakup dużego i drogiego magazynu nie rozwiązuje problemu. Jego pojemność musi być dobrana na podstawie analizy zapotrzebowania, mocy turbiny i prognozowany czas zwrotu inwestycji.

Przydomowa elektrownia wiatrowa to dobry sposób na ograniczenie poboru prądu z sieci energetycznej. Warunkiem sukcesu jest odpowiednia lokalizacja i staranny dobór urządzeń do wytwarzania prądu.

Źródło: TAURON

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz