Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Jak wybrać instalatora do montażu pompy ciepła?

Kiedy już zdecydowaliśmy się na zakup pompy ciepła, która zatroszczy się o komfort cieplny w naszym domu, powinniśmy zadać sobie właśnie takie pytanie. Nieodpowiednio dobrana pompa lub niefachowy jej montaż nie zapewnią efektywnej, ekonomicznej i bezpiecznej pracy danego modelu, a takiej przecież wszyscy oczekujemy.

Jak wybrać instalatora do montażu pompy ciepła?
Jak wybrać instalatora do montażu pompy ciepła?

Wybór pompy ciepła to niezwykle ważna decyzja, której skutki będziemy doświadczać przez lata. Dlatego specjalistyczna pomoc osoby, która potrafi wskazać najlepsze dla nas rozwiązanie, udzielić przydatnych informacji oraz wykonać profesjonalny montaż, jest po prostu niezbędna. Szukajmy zatem fachowców doskonale znających ten temat, zajmujących się instalacjami pomp ciepła. Warto skorzystać z poleceń znajomych lub poszukać na stronach renomowanych producentów tych urządzeń, którzy współpracują z firmami autoryzowanymi do montażu pomp ciepła. Lepiej nie spieszyć się z podjęciem decyzji i porównać różne oferty.

Dobry instalator – dobry start

Czego zatem powinniśmy oczekiwać od kompetentnego instalatora? Na pewno przedstawienia konkretnych propozycji, indywidualnie dopasowanych do potrzeb naszego domu, w zakresie doboru pompy ciepła i innych komponentów układu grzewczego, takich jak np. zasobnik c.w.u., bufor, regulator pogodowy, pompa cyrkulacyjna. Niezwykle ważne będzie również przekazanie tych informacji w sposób merytoryczny, ale i zrozumiały dla nas oraz pomoc w wyborze rozwiązań. Dobry fachowiec powiadomi nas także o możliwościach i warunkach otrzymania dofinansowania na instalację pompy. To istotne, by dysponował stosowną wiedzą na ten temat, dlatego przed skorzystaniem z jego usług zapytajmy o tę kwestię. Kiedy wszystkie te warunki zostaną spełnione, będziemy oczekiwać sprawnego i profesjonalnego montażu pompy ciepła wraz z całą instalacją oraz, co bardzo ważne, pierwszego jej uruchomienia. Na koniec powinniśmy otrzymać gruntowną informację dotyczącą gwarancji i serwisowania, a także zasad efektywnego i bezpiecznego korzystania z naszej pompy ciepła.

Gwarancja i serwis

Jeśli zdecydujemy się na konkretną markę pompy ciepła, przed podpisaniem umowy z wykonawcą warto sprawdzić, czy producent lub importer urządzenia ma formalne przedstawicielstwo w Polsce. A jeśli tak, to czy zapewnia wygodny dostęp do wsparcia technicznego, usług serwisowych i oryginalnych części zamiennych. Producent powinien gwarantować dostęp do części zamiennych i eksploatacyjnych pompy ciepła przynajmniej przez 10 lat od chwili zakończenia produkcji danego modelu. Sprawdźmy też, jak funkcjonuje serwis techniczny, czy infolinia działa codziennie, a punkty serwisowe są rozmieszczone na terenie całej Polski, dzięki czemu w razie potrzeby szybko zyskamy niezbędną pomoc. Serwis powinien obejmować nie tylko usługi w okresie obowiązywania gwarancji, ale i wsparcie po jej wygaśnięciu. Pamiętajmy, że możliwość przedłużenia gwarancji na pompę ciepła to atut, bo potwierdza to nie tylko dobrą jakość obsługi, ale także naszej pompy ciepła.

Top „10”, czyli jakie wymogi powinien spełniać profesjonalny instalator?

  1. Zwracajmy uwagę na to, czy nasz fachowiec ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w instalowaniu pomp ciepła. Sprawdźmy, czy ma stosowne certyfikaty, ukończone szkolenia oraz doświadczenie w tym zakresie, a także autoryzację producenta lub producentów wybranych pomp ciepła.
  2. Zapytajmy o certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) na montaż pompy ciepła lub akredytację od uznanych stowarzyszeń branżowych jak Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Takie dokumenty dodatkowo potwierdzą jego kompetencje.
  3. Profesjonalny wykonawca powinien dobrze orientować się w lokalnych warunkach i wymogach prawnych dotyczących instalacji pomp ciepła w Polsce. Dzięki temu zyskamy pewność, że wybierze on odpowiedni model pompy ciepła dostosowany do potrzeb i warunków naszego domu.
  4. Wymagajmy, aby firma realizowała prace zgodnie z wytycznymi branżowymi dotyczącymi projektowania, doboru, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła. Zostały one opracowane przez PORT PC. Warto, by zapis o realizacji prac zgodnie z nimi znalazł się w umowie z wykonawcą.
  5. Ważne są rekomendacje. Przed podpisaniem umowy sprawdźmy zatem opinie innych inwestorów o danym instalatorze – jego kwalifikacjach, umiejętnościach i wykonanym montażu. Popytajmy znajomych, przeczytajmy komentarze w Internecie, odwiedźmy domy, w których wykonał podobne prace.
  6. Stawiajmy na rzetelność oferty wykonawcy i przy wyborze nie kierujmy się głównie niską ceną. Tania oferta powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Może ona oznaczać zastosowanie w instalacji gorszej jakości komponentów albo nieuwzględnienie części materiałów lub prac.
  7. Bardzo ważny jest również tzw. czynnik ludzki. Zwróćmy więc uwagę, czy instalator jest skłonny do odpowiedzi na nasze pytania i wątpliwości, czy odpowiada na nie wyczerpująco oraz proponuje fachowe doradztwo już po instalacji.
  8. Aby lepiej zabezpieczyć inwestycję, zdecydujmy się na wykonawcę posiadającego ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w działalności zawodowej, co zapewni ochronę w przypadku ewentualnych szkód powstałych podczas montażu. Nie wszyscy instalatorzy decydują się na takie ubezpieczenie.
  9. Wymagajmy, aby umowa określająca zasady współpracy miała formę pisemną i była sformułowana w czytelny dla nas sposób. Pamiętajmy, że powinny się w niej znaleźć jasno ustalone warunki współpracy, w tym ściśle określony zakres prac, koszty, terminy i gwarancje.
  10. Jeszcze przed podpisaniem umowy dopytajmy szczegółowo o warunki gwarancji i o to, na jaką pomoc możemy liczyć w razie jakichkolwiek problemów z obsługą czy eksploatacją pompy ciepła.

Materiał prasowy PORT PC – kampania „Pompuj ciepło z głową”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz