Reklama
http://www.multitherma.com/

Energetyka wiatrowa w Polsce – nowe rozdanie

Liberalizacja ustawy 10H oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość. Jednak jest jeszcze wiele zagadnień i wyzwań, które wymagają wypracowania rozwiązań w gronie ekspertów i decydentów. O kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o energetykę wiatrową oraz cały sektor OZE będzie tegoroczna Konferencja PSEW2023 20-22 czerwca w Serocku.

Energetyka wiatrowa w Polsce – nowe rozdanie
Energetyka wiatrowa w Polsce – nowe rozdanie [źródło: www.psew.pl]

Rząd stale deklaruje, że należy odchodzić od zasobów kopalnych i przeobrażać polski miks energetyczny na zielony, oparty na OZE. Zaktualizowana w kwietniu polityka energetyczna (PEP2040) zakłada czterokrotny wzrost mocy z OZE: 68 procent mocy zainstalowanych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym i ponad 50 procent udziału w produkcji energii elektrycznej. Morska energetyka wiatrowa ma odpowiadać za 5,9 GW w 2030 i 18 GW w 2040 roku. Na lądzie ma to być 14 GW w 2030 i 20 GW w 2040 roku.

To najlepszy czas, by zweryfikować zamiary polityków i skonfrontować ich plany z bieżącymi działaniami na rynku. Energia wiatrowa daje możliwość zaspokojenia zapotrzebowania na bezemisyjną, atrakcyjną cenowo energię elektryczną, na którą popyt systematycznie rośnie.

Najważniejsze wyzwania i wydarzenia branży wiatrowej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej przybliży tegoroczna Konferencja PSEW w Serocku. Event Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej każdego roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To dowód na rosnącą rolę branży wiatrowej w przeprowadzeniu nieuniknionej transformacji energetycznej kraju. Konferencja pozwala poruszyć najważniejsze tematy na forum, dając szansę na wypracowanie wspólnych rozwiązań korzystnych dla energetyki wiatrowej i całego sektora OZE.

W tym roku porozmawiamy o perspektywach i szansach jakie daje Polsce odblokowanie wiatru na lądzie oraz o wyzwaniach jakie stoją przed branżą w kontekście offshoru. Jedno jest pewne – polski rynek wiatrowy rozpędza się i będzie tylko przyśpieszał. Nie zabraknie tematu śladu węglowego, rosnących rachunków za prąd, magazynowania energii czy pracy polskich sieci elektroenergetycznych. Podczas konferencji odbędą się premiery raportów, które szczegółowo zaprezentują kulisy energetyki wiatrowej i oszacują rzeczywisty potencjał wiatru w Polsce – wymienia Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Dyskusje podczas Konferencji PSEW2023 zdominują analizy eksperckie oraz debaty uczestników o wpływie energetyki wiatrowej na polską gospodarkę. Omówiona zostanie rola wiatru w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i krajowych ambicji związanych z dekarbonizacją. W Konferencji, jak co roku, wezmą udział przedstawiciele firm z całej Europy, między innymi developerzy, inwestorzy, producenci podzespołów czy przedstawiciele sektora dystrybucji energii, a także stowarzyszeń branżowych.

Głęboko wierzymy w sens merytorycznej debaty na temat wizji polityki energetycznej Polski, która ma jest kluczowa dla niezależności, bezpieczeństwa energetycznego, czy ochrony klimatu. Jest to również przedsięwzięcie o charakterze rewolucji technologicznej na miarę XXI wieku. Polska powinna w tym procesie zarówno uczestniczyć równoprawnie z innymi europejskimi krajami, a jednocześnie wzmacniać swoje bezpieczeństwo energetyczne. Dziś, znaleźliśmy się w skomplikowanej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej, i dziś trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest kierunek rozwoju naszego kraju na kolejne lata, ale i dziesięciolecia. Nie możemy nie dostrzec w tym szansy, ale i musimy dołożyć swoją część wysiłku, aby ten cel mógł być rzeczywisty i osiągalny i nad tym będziemy pracować w czasie Konferencji PSEW 2023 – dodaje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkań oraz wymiany poglądów przedstawicieli administracji państwowej, którzy odpowiedzialni są za regulowanie i kształtowanie zasad funkcjonowania rynku energetyki wiatrowej w Polsce z przedstawicielami firm, które inwestują w rozwój zielonej energii.

Konferencja PSEW2023 to już 20-22 czerwca w Serocku.

Rejestracja i szczegóły na  www.konferencjapsew.pl.

Źródło: psew.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz