Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

„Mój Prąd 5.0”: Do 50% zwrotu kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych i magazynów energii

Można już składać wnioski o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych w rządowym programie „Mój prąd 5.0”. W tegorocznej edycji zmianie uległy kwoty dotacji dla prosumentów wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby oraz pula urządzeń kwalifikujących się do subwencji. Wsparcie finansowe mogą otrzymać także osoby inwestujące w pompy ciepła i kolektory słoneczne.

„Mój Prąd 5.0”: Do 50% zwrotu kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych i magazynów energii
„Mój Prąd 5.0”: Do 50% zwrotu kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych i magazynów energii

Aby móc skorzystać z programu „Mój Prąd 5.0” w dniu składania wniosku należy być posiadaczem instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kWh do 10 kWh oraz rozliczać się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing. Bonifikatę mogą otrzymać również wnioskodawcy przechodzący z systemu opustów tzw. net-metering, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, na net-blling.

Program finansuje do 50% kosztów ukończonych inwestycji zrealizowanych po 1 lutego 2020 r. Dla zakupu samych paneli fotowoltaicznych wynosi ona maksymalnie 6 tys. zł. Dla instalacji wyposażonych w magazyn energii elektrycznej przewidziano dodatkowe dotacje – mówi Piotr Tomala, product manager w firmie Green Cell.

Montaż takiego urządzenia, np. Green Cell PowerNest o pojemności 5 kWh, zapewnia nie tylko niezależność prosumenta od sieci energetycznej, ale i kwalifikuje go uzyskania 6 247,97 zł zwrotu za jego zakup (maksymalna dotacja na magazyn energii wynosi 16 tys. zł).

Po raz pierwszy w historii programu „Mój Prąd” wnioskodawcy mogą także uzyskać dofinansowanie do pomp ciepła. Wysokość subwencji, w zależności od typu jednostki, wynosi od 4400 zł (pompa ciepła typu powietrze/powietrze) do 28 500 zł (gruntowe pompy ciepła). W przypadku kolektorów słonecznych przyznawana jest dopłata w wysokości 3500 zł.

Maksymalna dotacja, jaką można otrzymać to 58 000 zł. Budżet całego programu wynosi 955 mln złotych. Wnioski o subwencje z „Mój Prąd 5.0” należy składać maksymalnie do 22 grudnia 2023 r.

Jak przystąpić do programu?

Wcześniej należy przygotować dokument wydany przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego potwierdzający zgłoszenie o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej. W przypadku rozliczania się na zasadach systemu net-billing wystarczy oświadczenie o rozliczaniu się z wytworzonej i pobranej energii elektrycznej.

Do tej pory z programu „Mój Prąd” wypłacono ponad 400 tysięcy dofinansowań na łączną kwotę blisko 1,75 miliarda złotych. Szacuje się, że dzięki powstałym instalacjom udało się zredukować emisję CO2 o 2 miliony ton rocznie.

Źródło: greencell.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz