Reklama
http://www.multitherma.com/

Wymiennik z buforem, zbiornik kombinowany, bufor do pompy ciepła?

Pompy ciepła są rozwiązaniem coraz chętniej wybieranym przez Polaków, przede wszystkim dlatego, że w pełni zautomatyzowane urządzenia pozwalają na wykorzystanie energii z odnawialnym źródeł energii do celów grzewczych. W zależności od rodzaju pompy energia cieplna może być pobierana z gruntu, wody lub powietrza. Istotną rolę w wydajności i oszczędnej pracy instalacji grzewczej ma odpowiednio dobrany zbiornik wody.

Bufor ciepła SVK, wymiennik z wężownicą SWPC oraz zbiornik kombinowany SWVPC
Bufor ciepła SVK, wymiennik z wężownicą SWPC oraz zbiornik kombinowany SWVPC [Źródło: kospel.pl]

Jaki zbiornik wody wybrać do pompy ciepła?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dedykowanych do pomp ciepła. Wybór odpowiedniego zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Można znaleźć zarówno wymienniki z wężownicą, bufory ciepła, jak i zbiorniki kombinowane. Te ostatnie, zwane również zbiornikami multiwalentnymi, łączą funkcję bufora oraz wymiennika ciepła w jednym.

Odpowiednio dobrany zbiornik do pompy ciepła pozwala na zoptymalizowanie pracy instalacji grzewczej. Wymiennik z wężownicą to doskonałe rozwiązanie do podgrzewania wody przy współpracy z pompą ciepła. Z kolei zbiornik buforowy pozwala na stabilną pracę pompy ciepła i ogranicza częstotliwość załączania się urządzenia, co znacznie wydłuża żywotność pompy.

Bufor do pompy ciepła

W ofercie firmy Kospel znajdziemy bufor ciepła Kospel SVK, który charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz pojemnością 104 litrów, co sprawia, że bufor doskonale sprawdza się we współpracy niemal z każdą pompą ciepła dostępną na polskim rynku. Bufor Kospel SVK wyróżnia wysoka klasa efektywności energetycznej A. Izolacja z pianki PUR o grubości 65 mm, ogranicza straty ciepła nawet o 50%. W porównaniu ze zbiornikiem w klasie C oszczędność energii sięga nawet 320 kWh rocznie.

Bufor SVK ma estetycznie wykonaną, białą, odporną na uszkodzenia obudowę ABS. Dużą zaletą są króćce przyłączeniowe skierowane do góry. W połączeniu z niewielkimi rozmiarami (wysokość 906 mm), takie rozwiązanie umożliwia łatwy montaż praktycznie pod każdą wewnętrzną jednostką wiszącą pompy ciepła.

Zbiornik kombinowany do pompy ciepła

Kospel posiada także w swojej ofercie zbiornik multiwalentny Kospel SWVPC. Połączenie funkcji wymiennika z wężownicą oraz bufora w jednym pozwala na zaoszczędzenie miejsca w kotłowni. Wysokość zbiornika SWVPC wynosi 161 cm, a jego łączna pojemność to 308 litrów.

W górnej części zbiornika znajduje się wymiennik z wężownicą. Jego pojemność to 201 litrów. Duża powierzchnia wymiany ciepła (2,6 m2) sprawia, że zbiornik doskonale nadaje się do współpracy z niskotemperaturowym źródłem ciepła, takim jak pompa ciepła.

W dolnej części zbiornika SWVPC znajduje się bufor o pojemności 107 litrów. Przegroda znajdująca się w buforze zapobiega mieszaniu się wody ciepłej zasilającej instalację c.o. z zimną wodą powracającą z instalacji. To przekłada się na wydajną pracę całej instalacji.

Warto wspomnieć o innowacyjnej konstrukcji połączenia wężownicy i zbiornika buforowego. Takie rozwiązania sprawia, że podłączenie do instalacji grzewczej jest znacznie łatwiejsze. Ponadto zbiornik można doposażyć w grzałkę elektryczną.

Wymiennik z wężownicą do pompy ciepła

Model SWPC to wymiennik stojący o pojemności 275 litrów, który jest wyposażony w podwójną wężownicę o łącznej powierzchni 4,22m2. Zbiornik SWPC jest szczególnie polecany do współpracy z pompami ciepła. W zbiorniku SWPC istnieje możliwość zastosowania nawet dwóch dodatkowych grzałek elektrycznych.

Źródło: kospel.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz