Reklama
noxaeurope.com 20.05.25

Czy klimatyzację trzeba zgłosić do CEEB?

CEEB, czyli Centralna Ewidencji Emisyjności Budynków to baza funkcjonująca od lipca 2021 roku, która ma umożliwić zgromadzenie danych na temat źródeł ogrzewania w polskich domach, ale nie tylko. W bazie mają znaleźć się informacje na temat źródeł energii elektrycznej, ciepła i zasilania z sieci ciepłowniczej oraz dotyczących spalania paliw o nominale mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW we wszystkich budynkach w Polsce. W jaki sposób? Na podstawie deklaracji, którą musi złożyć każdy właściciel lub zarządca budynku.

Czy klimatyzację trzeba zgłosić do CEEB?
Czy klimatyzację trzeba zgłosić do CEEB?

Warto wiedzieć, że w przypadku funkcjonujących już w budynkach źródeł ciepła, czas na złożenie deklaracji minie 30 czerwca 2022 roku. W przypadku wymiany źródła ciepła lub instalacji nowego, deklarację należy złożyć w ciągu 14 dni od uruchomienia.

Reklama
noxaeurope.com 20.05.25

O ile złożenie deklaracji o kotle na gaz, węgiel czy pompie ciepła dla większości Polaków wydaje się oczywiste, o tyle są urządzenia, które mogą budzić wątpliwości. Przykładem jest klimatyzacja z funkcją grzania.

Klimatyzacja w CEEB

Klimatyzacja jest coraz częściej stosowana w polskich domach jako odpowiedź na coraz wyższe temperatury w sezonie letnim. Klimatyzatory zapewnią odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniach nawet w bardzo upalne dni, a w te chłodniejsze mogą podnieść temperaturę w pomieszczeniach. W związku z tym, często u składających deklarację pojawia się pytanie, czy funkcja grzania pozwala na kwalifikację jako źródło ciepła.

Tę wątpliwość postanowił wyjaśnić Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w informatorze stworzonym specjalnie na potrzeby CEEB. Okazuje się, że urządzenia chłodzące pomieszczenia, nawet z funkcją grzania, nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do CEEB. Do bazy powinny zostać zgłoszone jedynie te urządzenia, które są wymienione we wzorze deklaracji w sekcji BO1. Klimatyzacja w tym wzorze nie została uwzględniona, a więc nie trzeba jej zgłaszać. Warto wiedzieć, że do CEEB nie trzeba zgłaszać również takich urządzeń jak farelki czy sauny.

Źródło: viessmann.pl

Viessmann Sp. z o.o.
al. Karkonoska 65,
53-015 Wrocław
tel. 801 00 2345
e-mail: [email protected]
www.viessmann.pl
facebook/viessmannpl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz