Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Smart home sposobem na oszczędzanie energii?

W świetle zachodzących zmian i wzrostu cen za energię oszczędzanie staje się koniecznością. Kiedyś wydawało się oczywistym, że najprostszym sposobem oszczędzania energii jest po prostu jej mniejsze zużycie, co w praktyce może oznaczać także mniejszy komfort. Systemy i urządzenia inteligentnego domu pomagają oszczędzać energię, umożliwiając użytkownikowi monitorowanie i kontrolowanie zużycia energii na różne sposoby.

Smart home sposobem na oszczędzanie energii?
Smart home sposobem na oszczędzanie energii? [Źródło: ampio.pl]

Ampio, producent systemów dedykowanych obszarowi inteligentnych domów, od 2007 roku rozwija ideę smart home. Rozwiązania proponowane przez producenta bazują na technologii CAN, stworzonej ponad 30 lat temu przez firmę BOSCH. Jest ona używana na co dzień w setkach milionów instalacji dedykowanych dla motoryzacji, lotnictwa i przemysłu na całym świecie. Ampio Smart Home jest jednym z nielicznych systemów, będących alternatywą dla systemów KNX.

W produktach Ampio zastosowana jest logika rozproszona – najważniejsze urządzenia są połączone i dostępne za pomocą jednej przenośnej aplikacji. Oznacza to, że w porównaniu do innych rozwiązań dostępnych na rynku, system Ampio charakteryzuje się maksymalną niezawodnością.

Monitorowanie całego inteligentnego domu z poziomu jednej aplikacji pozwala sterować domem z praktycznie dowolnego miejsca za jednym dotknięciem palca.

⇒ Poniżej przedstawiono kilka sposobów na obniżenie rachunków za energię dzięki zastosowaniu produktów Ampio:

  • Inteligentne oświetlenie: w niektórych pokojach najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie z wykrywaniem ruchu. Pomoże ono zapobiec marnowaniu energii, gdy nikogo nie ma w pobliżu. Istnieje również opcja tworzenia harmonogramów oświetlenia, aby światło włączało się i wyłączało automatycznie o odpowiednich godzinach. Dostępna jest także funkcja dostosowania jasności – światło w pokojach może być przyciemnione po określonej porze doby.
  • Inteligentne ogrzewanie: istnieje możliwość sterowania ogrzewaniem z telefonu, przełączając go w stan oszczędzania energii, gdy użytkownik wychodzi z domu i włączając go przed powrotem do domu. Jeśli użytkownik znajduje się poza domem w określonych porach dnia, grzejniki mogą wyłączyć się automatycznie. Jeśli dotrze do domu wcześniej niż planowano, można uzyskać dostęp do inteligentnego domu za pośrednictwem aplikacji. Możliwe jest także skonfigurowanie systemu ogrzewania, które wyłączy ogrzewanie, kiedy okna są otwarte.

Smart home i panele słoneczne: istnieje możliwość integracji paneli słonecznych z inteligentnym domem Ampio. Umieszczając panele słoneczne na dachu i podłączając je do inteligentnego domu, można zapewnić optymalny poziom energii w domu. Inteligentne domy można zaprogramować tak, aby kontrolować nadprodukcję energii zebranej za pomocą paneli słonecznych w najbardziej wygodny sposób. Smart home można zaprogramować na magazynowanie lub optymalne wykorzystanie takiej energii.

Źródło: ampio.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz