
Zapotrzebowanie na komfort i wszechstronność w zarządzaniu systemami ogrzewania, oświetlenia i kontroli dostępu do domu rodzinnego stale rośnie. Jednocześnie efektywne wykorzystanie energii staje się coraz ważniejsze. Ludzie chcą wygodnego, zrównoważonego i bezpiecznego miejsca do życia i tam właśnie wkracza automatyka.
Istnieje wiele systemów sterowania inteligentnym domem. Jednym z nich jest system KNX. System ten istnieje na rynku od ponad 20 lat i zrzesza ponad 400 producentów. Łączy on wszystkie kluczowe funkcje dotyczące zarządzania inteligentnym budynkiem: systemy grzewcze, wentylacji, chłodzenia, podgrzewania ciepłej wody, ale również instalacji elektrycznych (sprzętu agd, audio, video czy monitoring). Oznacza to, że w przypadku ogrzewania w systemie KNX kocioł kondensacyjny z zasobnikiem czy powietrzna pompa ciepła i rekuperacja mogą być sterowane za pomocą jednego urządzenia nadzorującego cały budynek. Pozwala to mieszkać ekologicznie, bezpiecznie i finalnie obniżyć koszty energii.
System KNX jest narzędziem multimedialnym i energooszczędnym. Cechuje go łatwość i intuicyjność obsługi, przez co umożliwia stworzenie inteligentnego domu poprzez integrację nadzoru i sterowanie urządzeniami (klimatyzacja, oświetlenie, AGD, bezpieczeństwo) zdalnie, a dzięki odporności na zakłócenia cechuje się względną niezawodnością.
Integracja automatyki systemu grzewczego z systemem komunikacji KNX
» Indywidualne sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń w domu. W tym aspekcie możemy uwzględnić ilość ciepła wewnętrznego, które udało się wygenerować samoistnie (np. przez prasowanie, gotowanie czy samą obecność domowników w danym pomieszczeniu) lub poprzez warunki zewnętrzne (np. nasłonecznienie).
» Sterowanie wentylacją w budynku. System KNX kontroluje pracę rolet zewnętrznych i żaluzji, a to oznacza, że w przypadku wysokiego nasłonecznienia, gdy temperatura wewnątrz domu wzrośnie, rolety i żaluzje zostaną zamknięte.
Koncepcja inteligentnego domu opiera się na założeniu zintegrowania ze sobą urządzeń dotychczas pracujących niezależnie od siebie. Taka integracja systemu ogrzewania, wentylacji czy ochrony przed słońcem pokazuje, że samoczynna regulacja uzależniona od zmian środowiskowych realnie przekłada się na energooszczędność i zmniejszenie kosztów eksploatacji.
Dobór sprzętu do integracji automatyki systemu grzewczego z systemem KNX
Ogromny potencjał obniżenia kosztów eksploatacji domu tkwi w układach automatyki. Aby poprawić komfort energetyczny w domu, niezbędna jest integracja regulatora zarządzającego pracą urządzenia grzewczego z systemem KNX przy pomocy bramki KNX i adaptera eBUS. Dzięki bramce intensywność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) czy temperatura ciepłej wody mogą zostać zmienione z poziomu panelu systemu domów inteligentnych.
Do najistotniejszych możliwości automatyki domu inteligentnego we współpracy z regulatorem można zaliczyć:
» zmiany trybów pracy wentylacji mechanicznej,
» wyłączenie i włączenie chłodzenia budynku (w przypadku zastosowania pompy ciepła),
» zmiany trybów pracy i zadanych temperatur dla 3 stref grzewczych i wody użytkowej.
Regulator systemowy przekazuje również użytkownikom informacje o:
» stanie systemu grzewczego,
» awariach systemu grzewczego,
» uzysku energii z instalacji solarnej i dolnego źródła pompy ciepła,
» zużyciu energii elektrycznej przez pompę ciepła.
Wpływ regulatorów na efektywność energetyczną systemu grzewczego może być istotny, jeśli dokona się integracji ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania wody użytkowej z systemem KNX.
Dzięki zastosowaniu standardu KNX każde z urządzeń staje się zintegrowanym systemem, który działa automatycznie, podczas gdy użytkownik może go kontrolować, za pomocą wizualizacji na dowolnym urządzeniu: tablecie, telewizorze czy smartfonie.
Źródło: vaillant.pl, KNX
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.