.
Reklama
https://ecoflow.com
.

Został wmurowany kamień węgielny pod budowę dwóch bloków gazowych PGE przy Elektrowni Dolna Odra

W dniu wczorajszym odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch niskoemisyjnych bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra.

Został wmurowany kamień węgielny pod budowę dwóch bloków gazowych PGE przy Elektrowni Dolna Odra [źródło: www.gov.pl]
Został wmurowany kamień węgielny pod budowę dwóch bloków gazowych PGE przy Elektrowni Dolna Odra [źródło: www.gov.pl]

To ważny dzień dla polskiej energetyki. Inwestycja ta pozwoli na transformację energetyczną z uwzględnieniem warunków krajowego miksu energetycznego” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas tej uroczystości.

Reklama
oknonet.pl

 

Jak zaznaczyła minister Moskwa, nowe bloki parowo-gazowe w Elektrowni Dolna Odra to jedna z najważniejszych inwestycji, służąca realizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 r. i będąca elementem sprawiedliwej transformacji energetycznej w kierunku nisko i zeroemisyjnym – zaznaczyła minister Moskwa.

 

Bez nowych bloków parowo-gazowych w Elektrowni Dolna Odra nie uda się zrealizować celów PEP2040. Na tę inwestycję czeka 2,5 mln gospodarstw domowych, które będą z niej zaopatrywane w energię elektryczną i ciepło – powiedziała.

Dzięki budowie dwóch bloków gazowych będzie możliwe odtworzenie potencjału wytwórczego elektrowni Dolna Odra. Nowa jednostka zasilana niskoemisyjnym gazem zastąpi wygaszane moce węglowe, przyczyniając się do stopniowej dekarbonizacji wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. Daje to gwarancję długoterminowego funkcjonowania elektrowni. Pełni ona strategiczną rolę w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym jako jedyny wytwórca systemowy dla północno-zachodniego obszaru Polski.

Nowy blok będzie się charakteryzował wysoką elastycznością, co ma istotne znaczenie ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych na Pomorzu oraz planowanych nowych mocy w farmach wiatrowych offshore. Nowe bloki pozwolą również na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe.

Inwestycja ta jest niezbędna także dlatego, że konieczne jest bilansowanie systemu energetycznego wraz z rosnącą rolą odnawialnych źródeł energii – podkreśliła minister Moskwa.

Gratulujemy też tempa tej inwestycji. Stan zaawansowania budowy dwóch bloków gazowo-parowych wyprzedza zakładany harmonogram – początek eksploatacji nowych bloków energetycznych planowany jest na IV kw. 2023 r. – dodała.

Dwie powstające jednostki będą jednymi z najbardziej nowoczesnymi elektrowniami w Europie, a ich moc wytwórcza łącznie wynosić będzie blisko 1400 MW.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz