Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Czy pompy ciepła podbiją świat?

By odpowiedzieć na pytanie, czy pompy ciepła podbiją świat, musimy przeanalizować pewne dane i porozmawiać o faktach. Pompy ciepła jako źródło ciepła są wyraźnie coraz popularniejszym wyborem klientów zarówno przy termomodernizacjach starych domów, jednak szczególnie brane pod uwagę są przy budowie nowych konstrukcji. Wraz ze specjalistą Karolem Żochowskim z firmy NETSU S.A. przejrzymy dane i postaramy się odpowiedzieć na główne pytanie.

Czy pompy ciepła pobiją świat?
Czy pompy ciepła podbiją świat? [Źródło: netsu.pl]

 

Zaczynając od przeglądu międzynarodowego

Sprzedaż pomp ciepła, niezależnie od typu, rok do roku rośnie od lat. W ostatnich trzech latach, jak podaje raport BRISA w granicach 5% w skali rocznej i przekroczyła już poziom 3 milionów urządzeń rocznie. Globalne przyspieszenie napędzane jest głównie zwiększonym zapotrzebowaniem przez rynek europejski, mimo to, iż Chiny są wciąż największym odbiorcą i producentem tego typu urządzeń.

Największy wolumen sprzedaży przypada na pompy powietrze – woda we wszystkich regionach, gdzie prowadzone były badania. O ile główny rynek chiński wskazuje na wyhamowanie dynamiki sprzedaży ze względu na postępujące spowolnienie całej gospodarki Państwa, o tyle coraz ostrzejsze regulacje dotyczące konstrukcji i energooszczędności budynków w Europie przekładają się na 20 procentowe wzrosty sprzedaży rok do roku na Starym Kontynencie.

Wiele krajów należących do UE dodatkowo oferuje różnego typu wsparcie finansowe i zachęty fiskalne, by zintensyfikować wymianę starych, nie ekologicznych, źródeł ciepła. Niewątpliwie było to główną przyczyną rozwoju rynku pomp ciepła w takich krajach jak Francja, Wielka Brytania, Holandia czy Włochy. Wzrastająca ilość instalowanych pomp ciepła w nowym budownictwie jest kolejnym symbolem odchodzenia od bezpośredniego spalania paliw kopalnych.

Sprzedaż pomp ciepła z podziałem na główne region w - Źródło: BSRIA
Sprzedaż pomp ciepła z podziałem na główne region w – Źródło: BSRIA
Wzrost sprzedaży rok do roku 2019/18 z podziałem na produkty (AW-powietrze/woda GW-gruntowe) i regiony - Źródło: BSRIA
Wzrost sprzedaży rok do roku 2019/18 z podziałem na produkty (AW-powietrze/woda GW-gruntowe) i regiony – Źródło: BSRIA

Rynek Polski

ne

Rynek pomp ciepła w Polsce szybko nadgania zaległości w dynamice rozwoju względem rynków innych krajów UE. Na podstawie danych można łatwo zobaczyć stabilny wzrost sprzedaży tego typu urządzeń w dekadzie 2010-2020 z wyraźnym skokiem ilości instalowanych urządzeń w ostatnich latach. Wiąże się to przede wszystkim z nowymi politykami ekologicznymi jak i programami wsparcia finansowego dla wymiany starych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

nets

Prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne, szczególnie że nie biorą pod uwagę nowych, rozważanych, programów wsparcia dla instalacji pomp ciepła w nowych budynkach, które zostały niedawno zapowiedziane na najbliższe lata.

net

Pozostaje zatem pytanie, czy pompy ciepła zawojują świat?

Zdecydowanie tak. Dzięki innowacjom technicznym wzrasta wydajność urządzeń, szczególnie dla umiarkowanej strefy klimatycznej i spadają koszty samych urządzeń oraz ich instalacji. Jedynym realnym konkurentem w kwestii niskich kosztów ogrzewania pomp ciepła jest ogrzewanie gazowe.

Jednak już teraz pojawiają się problemy w zaopatrzeniu w gaz jak i niepewność co do przyszłych cen tego paliwa. W przeciwieństwie do gazu dzięki popularnym instalacjom fotowoltaicznym konsument sam może wyprodukować dużą część energii elektrycznej, z której będzie korzystała pompa ciepła.

Tym samym rozważając budowę nowych domów instalacja pompy ciepła, która nie potrzebuje przyłącza gazowego, pomieszczenia kotłowni i kominów spalinowych jest już tańsza i wygodniejsza od jakiegokolwiek tradycyjnego systemu ogrzewania. Biorąc to wszystko pod uwagę przyszłość rozwoju rynku pomp ciepła rysuje się bardzo interesująco.

Źródło: netsu.pl

NETSU S.A.
ul. Kopernika 6/2
40-064 Katowice
tel.32 438 79 15
Biuro e-mail: [email protected]
Sprzedaż detaliczna e-mail: [email protected]
www.netsu.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz