Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Oszczędności w Twoim domu: 3 kluczowe obszary w 2024 roku

Własny dom to inwestycja, wysiłek i ogromna ilość obowiązków. W związku z tym wszystkim aspektem, o który warto zadbać, są oszczędności. W 2024 roku, kiedy rachunki za prąd rosną, a właściciele nieruchomości mają coraz więcej zobowiązań związanych z ich modernizacją, zdecydowanie warto stawiać na zmniejszenie wydatków. Jak to zrobić?

Oszczędności w Twoim domu: 3 kluczowe obszary w 2024 roku
Oszczędności w Twoim domu: 3 kluczowe obszary w 2024 roku

Oszczędzanie w każdym wypadku wymaga samodyscypliny i dobrego planu. Trzeba trzymać się ustalonych zasad, a jednocześnie wiedzieć, w jakich obszarach ograniczać wydatki.

Jak oszczędzać na utrzymaniu domu w 2024 roku? 3 najważniejsze obszary
Pieniędzy lepiej nie marnować. Zamiast wydawać je tam, gdzie można zaoszczędzić, lepiej lokować je w inwestycjach czy przekazywać na spełnianie marzeń. Jak to zrobić? Co może pozwolić ograniczać wydatki?

1. Źródło ogrzewanie dopasowane do Twoich potrzeb i aktualnych możliwości

Ogromna część wydatków związanych z utrzymaniem domu to te, które ponosi się w związku z ogrzewaniem budynku. Ten obszar może wymagać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Jak tego uniknąć? W 2024 roku, kiedy jest ostateczny termin na wybranie nowego źródła ogrzewania, trzeba wybrać takie, które będzie jednocześnie:

 • łatwe w obsłudze,
 • oparte na energooszczędnych i nowoczesnych technologiach,
 • dopasowane do krajowych i unijnych wymogów w zakresie emisji spalin,
 • dopasowane do Twoich potrzeb i oczekiwań związanych z ceną oraz kosztami eksploatacji.

Jeżeli zadbasz o każdy z tych aspektów, szybko zobaczysz, że nowa pompa ciepła, piec na pellet czy ten zgazowujący drewno pozwolą zmniejszyć koszty utrzymania domu. Początkowo zakup nowego źródła energii będzie wydatkiem. Szybko Ci się jednak zwróci. 

Przy okazji, inwestując w energooszczędne piece czy pompy, możesz skorzystać z programu Czyste Powietrze. W ten sposób część wydatków zostanie pokrytych ze środków unijnych. Im niższe masz dochody, tym więcej pieniędzy możesz otrzymać. Dzięki temu termomodernizacja budynku nie będzie dla Ciebie dużym obciążeniem, a pozwoli Ci się cieszyć w przyszłości dużymi oszczędnościami. 

2. Ubezpieczenie domu zapewniające ochronę na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń

Jeżeli chcesz oszczędzać, powinieneś wykupić ubezpieczenie dla domu. Mógłbyś teraz pomyśleć: jak regularnie ponoszony wydatek może przynieść oszczędności? Rzeczywiście może się wydawać, że składka na polisę mieszkaniową jest jedynie dodatkowym obciążeniem. W rzeczywistości stanowi ona jednak zabezpieczenie na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń.

Ubezpieczenie może zapewniać finansową ochronę przed uszkodzeniem, utratą czy zniszczeniem takich rzeczy jak np.:

 • mury,
 • dach,
 • elementy szklane,
 • wyposażenie domu,
 • altana,
 • ogrodzenie.

Rzeczywiście będziesz musiał opłacać polisę zgodnie z wymogami wynikającymi z umowy. Zyskasz jednak spokój i pewność, że jeżeli coś się stanie, uzyskasz finansową rekompensatę poniesionych szkód. Samodzielnie wymiana dachu, okien w domu czy np. całego ogrodzenia to znacznie większy wydatek niż sumy przekazywane na opłatę ubezpieczenie każdego miesiąca czy raz w roku.

Co więcej: ubezpieczenie domu zapewnia finansową ochronę przed skutkami zdarzeń losowych, oddziaływania atmosferycznego czy kradzieży. Dzięki temu zapewnia też większy spokój na co dzień.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie dla swojego domu?

Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych kwestii, na jakie powinieneś zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie swojej nieruchomości.

 • Zakres polisy dopasowany do indywidualnych potrzeb.
 • Cena ubezpieczenia dostosowana do Twoich możliwości finansowych.
 • Korzystne warunki związane z wypłatą odszkodowania na wypadek wystąpienia określonych zdarzeń.

Bardzo ważne jest też dopełnienie wszystkich formalności. Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu? Możesz potrzebować dokumentu, który potwierdzi Twoje prawo do wykupienia polisy dla danego mieszkania (aktu własności czy umowy najmu). Towarzystwo Ubezpieczeniowe może też wymagać od Ciebie dokumentów potwierdzających autentyczność i wartość określonych rzeczy (np. biżuterii, dzieł sztuki, wartościowych kolekcji).

3. Niezależne źródło energii — fotowoltaika

Możesz oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie. Możesz też oszczędzać w ten sposób, że kupisz ubezpieczenie. Wtedy na wypadek wystąpienia zdarzeń przewidzianych w polisie nie będziesz musiał sam ponosić związanych z nimi wydatków. Pomoże Ci ubezpieczyciel. Możesz też realnie oszczędzać każdego miesiąca kwoty kilkuset złotych lub nawet więcej. Wystarczy zainstalować panele fotowoltaiczne jako niezależne źródło energii.

Dzięki nim nie będziesz już uzależniony od cen prądu, które stale rosną. Podwyżki przestaną być Twoim zmartwieniem, bo nie będą Cię dotyczyły. Zyskasz poczucie większej stabilności i każdego miesiąca będziesz miał świadomość tego, ile pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni. Inwestycja szybko się zwróci, a niezależnością będziesz mógł cieszyć się jeszcze przez wiele lat.

Warto oszczędzać — dla zasady, dla większego spokoju i dla możliwości odkładania pieniędzy na konkretne cele czy dla tego, aby móc każdego miesiąca mieścić się w założonym budżecie. Nieważne, jaki jest Twój cel. W każdym wypadku zadbanie o odpowiednie źródło energii, polisę ubezpieczeniową i instalację fotowoltaiczną to działania, które przyniosą realne korzyści. Możesz zdecydować się na jedno z nich lub na wszystkie jednocześnie dla jak najlepszych rezultatów.

 

Artykuł Sponsorowany

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz