.
Reklama
https://ecoflow.com
.

Jest odpowiedź PGNiG na wezwanie Gazpromu na arbitraż ws. cen gazu

PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż. Wniosło w niej o oddalenie roszczeń Gazpromu, a dodatkowo złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej. 

Jest odpowiedź PGNiG na wezwanie Gazpromu na arbitraż ws. cen gazu [źródło: pgnig.pl]
Jest odpowiedź PGNiG na wezwanie Gazpromu na arbitraż ws. cen gazu [źródło: pgnig.pl]

W połowie ubiegłego miesiąca Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym ad hoc z siedzibą w Sztokholmie. Zażądał wówczas zmiany warunków cenowych gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego. Gazprom oczekuje podwyższenia ceny kontraktowej z mocą wsteczną od 2017 roku oraz od 2020 roku, na podstawie wniosków o renegocjację ceny kontraktowej z dnia 8 grudnia 2017 roku oraz z dnia 9 listopada 2020 roku.

Reklama
oknonet.pl

Wniosek Gazpromu to odpowiedź na wcześniejszy wniosek PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej z dnia 1 listopada 2017 roku i wniosek PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej z dnia 1 listopada 2020 roku, który PGNiG zmodyfikowało w dniu 28 października 2021 roku, w warunkach rekordowo wysokich cen gazu w Europie. W związku z tym PGNiG dodatkowo zgłosiło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej na podstawie ww. wcześniejszych wniosków spółki. Co uczynili niezależnie od żądania oddalenia roszczeń Gazpromu.

Po gruntownym przeanalizowaniu sprawy podtrzymujemy stanowisko, że żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest pozbawione podstaw. Co więcej, uważamy, te roszczenia za niedopuszczalne pod względem formalnym, dlatego nasza odpowiedź na wezwanie do arbitrażu jest jednoznaczna – wnosimy o oddalenie roszczeń Gazpromu – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

 

Jesteśmy przygotowani, aby wykazać nasze racje przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie – zadeklarował Prezes PGNiG SA.

 

Rozpoczęcie postępowania arbitrażowego zainicjowało określoną w kontrakcie jamalskim procedurę rozstrzygania sporów, co nie zamyka jednocześnie możliwości ich rozwiązania polubownego w przypadku osiągnięcia odpowiedniego porozumienia przez PGNiG i Gazprom. PGNiG dwukrotnie, w latach 2011 i 2015 roku, korzystało z prawa do arbitrażu przewidzianego w kontrakcie jamalskim. W efekcie postępowania zainicjowanego w 2015 roku, w marcu 2020 roku Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową kontraktu, przychylając się do wniosku PGNiG — jak informuje PGNiG.

źródło: pgnig.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz