.
Reklama
https://h2poland.com.pl/
.

PGNiG odnotowuje dynamiczny rozwój stacji przeładunkowej LNG na Litwie

1 kwietnia tego roku minęły dokładnie dwa lata od momentu rozpoczęcia użytkowania przez PGNiG stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie. Pierwszy kwarta tego roku to aż 211 załadowanych tam autocystern – to porównywalna ilość do 9 miesięcy w pierwszym roku działalności (231 od kwietnia do końca grudnia 2020). PGNiG podkreśla, że dobra współpraca z Kłajpedos Nafta jest rozwijana.

PGNiG odnotowuje dynamiczny rozwój stacji przeładunkowej na Litwie [źródło: pgnig.pl]
PGNiG odnotowuje dynamiczny rozwój stacji przeładunkowej na Litwie [źródło: pgnig.pl]

Generalnie odnotowywana jest rosnąca dynamika w poszczególnych miesiącach załadunku. Konsekwentnie, przez ostatni kwartał, Kłajpedę opuszczało co miesiąc dwa razy więcej autocystern, niż w analogicznych miesiącach 2021 roku. Łącznie w ciągu dwóch lat dzierżawy stacji przeładunkowej PGNiG załadowało blisko tysiąc autocystern (969) o łącznym tonażu 17496 ton — informuje PGNiG.

Reklama
oknonet.pl

 

Drugi rok użytkowania stacji w Kłajpedzie, a zwłaszcza pierwsze miesiące 2022 roku, pokazały dobitnie możliwości drzemiące w segmencie LNG małej skali. Krótszy, niż ze Świnoujścia, dystans między Kłajpedą a odbiorcami we wschodniej części kraju wpływa znacząco na koszty transportu, a zatem i na cenę dostarczanego gazu. W efekcie rośnie liczba stacji regazyfikacyjnych LNG na terenach, do których nie dociera sieć gazowa. W tym zakresie widzimy efekt synergii i chcemy by jego potencjał, został w pełni wykorzystany. Intensyfikacja załadunków autocystern w ostatnich miesiącach sprzyja także naszej działalności na rynkach krajów bałtyckich, z którymi wiążemy długofalowe plany rozwoju. Rozwój naszej współpracy z Klajpedos Nafta daje temu dobre podstawy –  powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG.

 

Większość LNG ze stacji w Kłajpedzie trafiła do odbiorców w Polsce, w szczególności stacji regazyfikacji zlokalizowanych w północno-wschodniej części kraju, a także do odbiorców z Litwy i Estonii.

źródło: pgnig.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz