Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Fakty i mity o OZE – czy Odnawialne źródła energii są lekiem na rosnące ceny prądu i gazu?

Sezon grzewczy w pełni – to dobry moment do rozważań nad wyborem ekonomicznego i ekologicznego źródła ciepła dla naszego domu. Wybór odpowiedniego systemu grzewczego ma istotne znaczenie dla efektywności energetycznej budynku, kosztów eksploatacji, wpływu na środowisko, a także zapewnienia bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych.

Fakty i mity o OZE - czy Odnawialne źródła energii są lekiem na rosnące ceny prądu i gazu?
Fakty i mity o OZE - czy Odnawialne źródła energii są lekiem na rosnące ceny prądu i gazu?

Wobec utrzymującej się tendencji wzrostu cen energii (w 2022 roku w stosunku do roku 2021 koszty były wyższe o 32,5%), likwidacji tarcz ochronnych od lipca 2024 roku, planowanych zmian legislacyjnych na poziomie unijnym, a także trudnej do określenia sytuacji na światowych rynkach paliw kopalnych i energii, warto już teraz pomyśleć o najlepszym rozwiązaniu na te niepewne czasy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort cieplny, a jednocześnie zrobić to jak najniższym kosztem.

Wybór źródła ciepła zależy od wielu czynników. Bardzo często w pierwszej kolejności kierujemy się kryterium możliwości dofinansowania, a nie kosztami, jakie będą generowane przez dane źródło ciepła w trakcie eksploatacji. Warto zatem zgłębić temat i poddać analizie wszystkie za i przeciw, by nasz wybór był najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Co radzą eksperci?

Należy obowiązkowo wykonać audyt energetyczny. Oczywiście nie może być on wykonany on line. Proponuje, aby przyszły beneficjent wymagał od audytora wyliczenia kilku symulacji z różnymi urządzeniami grzewczymi, w których zostaną określone przyszłe koszty ogrzewania budynku. Wtedy klient otrzyma rzetelną informację o stanie swojego budynku, jego możliwościach termomodernizacyjnych i kwotach jakie będzie musiał ponieść na ogrzanie domu. Na podstawie tych danych, sam w sposób świadomy dobierze odpowiadające swoim wymaganiom urządzenie – mówi dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Czy odnawialne źródła faktycznie są godną polecenia alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych? Czy faktycznie są ekologiczne i niedrogie w eksploatacji? Jakie są fakty i mity o OZE.

FAKTY

 • Kocioł na pelet i pompa ciepła to urządzenia OZE.
  Fakt. Kocioł na pelet i pompa ciepła to urządzenia, które wykorzystują odnawialne źródła energii do ogrzania budynków jedno i wielorodzinnych, jak również budynków użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, szpitale itd.). To urządzenia grzewcze zaliczane do tzw. „zielonych urządzeń”, które mają znaczący wpływ na zmniejszenie zależności od paliw kopalnych (węgiel, ropa naftowa i jej produkty, gaz ziemny), zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko (redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, mniej odpadów stałych) tym samym przyczyniając się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym miksie energetycznym kraju – mówi dr Tomasz Mirowski, dyrektor Departamentu Biopaliw Stałych Izby Gospodarczej Urządzeń OZE
 • Pompa ciepła i kocioł na pelet nadają się do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego.
  Fakt. Oba te ekologiczne urządzenia z powodzeniem możemy wykorzystać zarówno do ogrzewania niskotemperaturowego (ogrzewanie podłogowe), jak i ogrzewania wysokotemperaturowego (ogrzewanie grzejnikowe). Należy jednak podkreślić, że do istniejącej instalacji nisko- czy wysokotemperaturowej urządzenie grzewcze powinno być zawsze dobrane indywidualnie, na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego i w konsultacji z producentem bądź firmą instalacyjną. Jest to niezwykle istotne, abyśmy w przyszłości nie zostali zaskoczeni rachunkami za ogrzewanie z powodu źle dobranego urządzenia do budynku czy instalacji centralnego ogrzewania – tłumaczy dr Adam Nocoń.
 • Kocioł na pelet i pompa ciepła jako hybryda.
  Fakt. W obecnych czasach w Europie i wielu krajów rozwiniętych na świecie odchodzi się od paliw kopalnych, a dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom coraz częściej montuje się tzw. hybrydy w naszych kotłowniach. Są to dwa urządzenia: pompa ciepła razem z kotłem peletowym, podłączone do jednego systemu grzewczego ze współpracującym ze sobą sterowaniem. Hybryda zapewnia właścicielowi budynku zminimalizowanie kosztów ogrzewania, a w razie awarii jednego z urządzeń bądź nagłych skoków cenowych paliwa czy energii elektrycznej, pozwala ogrzewać się drugim źródłem ogrzewania – opowiada dr Adam Nocoń.

MITY

 • Pompy ciepła i kotły na pelet nie emitują CO 2 .
  Mit. Ważne jest w jakim kontekście podchodzimy do emisji dwutlenku węgla w obu tych przypadkach. Odnosząc się do pompy ciepła rzeczywiście bezpośrednio nie emitują one CO 2 (nie mają komina). Zaliczane są one do urządzeń zeroemisyjnych, jeśli energia elektryczna w 100% pochodzi z OZE (słońca, wiatru, wody). Natomiast patrząc na to szerzej i pamiętając o tym, że energia elektryczna w Polsce w większości pochodzi z elektrowni opalanych węglem, wszystkie urządzenia elektryczne zasilane taką energią w naszym domu przyczyniają się do emisji CO 2 w sposób pośredni. Odwrotnie natomiast jest w przypadku kotła na pelet. Podczas procesu spalania, mającego na celu produkcję ciepła, występuje co prawda emisja dwutlenku węgla, ale jest ona neutralna dla klimatu, bo pochodzi z biomasy (źródła OZE). W bilansie CO 2 przyjmuje się jedynie 20% emisji z takiego źródła jak kocioł na pelet. Patrząc szerzej tak, jak w pierwszym przypadku, kotły te zaliczane są w bilansie ogólnym do urządzeń niskoemisyjnych, których emisja CO 2 jest znikoma, a często pomijalna w bilansach na poziomie kraju – wyjaśnia prezes Izby dr Nocoń.
 • Kontrole UOKiK w naszych domach.
  Mit. W ostatnich tygodniach słyszymy o nadchodzących zmianach w priorytetowym programie „Czyste Powietrze”. Pojawiły się również informację o rzekomych kontrolach UOKiK-u, które odbędą się w naszych domach. Jest to oczywiście nieprawda. Możliwość planowanych kontroli przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta obejmie producentów i importerów pomp ciepła, których zadaniem będzie sprawdzenie, czy deklarowane dla urządzeń parametry zgadzają się z rzeczywistością – wyjaśnia Prezes IGU OZE.

Decyzja o wyborze rodzaju ogrzewania jest bardzo istotna zarówno dla komfortu domowników, jak i późniejszych wydatków. Dlatego warto ją dobrze przemyśleć i rozważyć każdą opcję.

 

Źródło: iguoze.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz