Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Co to jest szara woda? Jak ją wykorzystać ponownie?

Szarą wodę (inaczej: szare ścieki) definiuje Europejska Norma 12056-1. Szara woda to ścieki, które powstają, gdy bierzemy kąpiel czy zmywamy naczynia. Swoją nazwę zawdzięcza mętnej barwie i temu, że nie jest ona ani silnie skażona, ani nie nadaje się do spożycia.

Co to jest szara woda? Jak ją wykorzystać ponownie?
Co to jest szara woda? Jak ją wykorzystać ponownie? [Źródło: greenwatersolutions.pl]

Ścieki powstające po spłukaniu ubikacji – znacznie bardziej zanieczyszczone przez bakterie i chemikalia – nazywa się wodą czarną. Ta nie nadaje się do odzyskania i ponownego użycia w jakimkolwiek celu w domowych warunkach. Trzeba jednak zaznaczyć, że woda szara po oczyszczeniu i magazynowaniu w specjalnych zbiornikach nie będzie spełniała standardów wody pitnej i nie nadaje się do celów spożywczych i higienicznych, a jedynie gospodarczych.[czytaj również]

Aż 30% wody przeznaczamy na spłukiwanie toalet. Zamiast wykorzystywać do tego wodę zdatną do picia, możemy użyć właśnie wody szarej. Wpierw szarą wodę trzeba jednak zebrać, przefiltrować i zmagazynować.

Kompletny system recyklingu wody szarej składa się z oczyszczania biologicznego, napowietrzania i ultrafiltracji. Następnie czysta woda przechowywana jest w zbiorniku, skąd kieruje się ją do instalacji. Dzięki gwarantowanej wydajności membrany sięgającej 99,999%, bakterie i zarazki ulegają całkowitemu zablokowaniu. Oczyszczona woda jest bezwonna, klarowna i w pełni bezpieczna w użytkowaniu.

Systemy recyklingu wody szarej dzielimy na:

  • naziemne o wydajności od 250 do 25.000 litrów na dobę. Są skalowalne w zależności od wielkości budynku, liczby użytkowników, zużycia wody i zapotrzebowania. Stosowane są wewnątrz budynku,
  • podziemne o wydajności od 500 do 50.000 litrów na dobę. Są skalowalne w zależności od wielkości budynku, liczby użytkowników, zużycia wody i zapotrzebowania. Mogą być łączone z systemami odzysku wody deszczowej. Stosowane są pod ziemią na zewnątrz budynku.

Systemy recyklingu wody szarej charakteryzuje:

  • najwyższej jakości proces oczyszczania,
  • skalowalność od 250 litrów do 50.000 litrów na dobę,
  • żywotność membrany do 15 lat,
  • duże oszczędności w zużyciu wody na budynku,
  • możliwość współdziałania z systemami odzysku wody deszczowej,
  • bezobsługowość i niskie koszty utrzymania – serwis i oczyszczanie raz na rok,
  • dodatkowa punktacja w systemach certyfikacji ekologicznej BREEAM i LEED.

Źródło: greenwatersolutions.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz